Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Před 27. výročím 17. listopadu aneb Komunismus v nás

Loni jsem napsal k výročí sametově revoluce, že se svět i naše země naprosto změnily. A mění se dál. Pád moci komunistů nám přinesl svobodu, avšak určitě neodstartoval cestu k ráji. Máme tedy 17. listopadu co oslavovat?

Jsem přesvědčen, že při výročí sametové revoluce máme co slavit. Od té doby si můžeme užívat všech výhod demokracie, máme svobodu slova (projevu), přesvědčení, pohybu..., máme spoustu možností a šancí... A je to pro nás dávno natolik samozřejmé, že tohle vše mnozí už ani nevnímají coby hodnoty. Získat svobodu a začít žít v demokracii je nejdřív opojné, brzy to ale přestane stačit. Člověk se musí starat o živobytí, řeší stovky problémů a zlo nezmizelo, stále existují grázlové, podvodníci, ziskuchtivé kreatury, hochštapleři a bezcitní dravci... Naopak vznikly všelijaké mafie, jež ovládají kdeco, nové impulzy dostaly protekcionismus, klientelismus, korupce, téměř všechno se dá koupit...

Konec totality zkrátka neznamenal příchod království nebeského, jen se vrátil reálný svět. A v tom světě číhá spousta hrozeb, starých i nových, kterým musíme čelit. Vzpomněl jsem si právě na pasáž z písně „Martina“, co zpíval Karel Kryl ještě v době, kdy u nás panoval socialismus: „Svět dává nerad, Martino, zadarmo nebo lacino, však poznáš s lety, že čas i kámen rozhlodá a poušť když jednou zřídlo dá, rozkvetou květy.“ Jsou to výstižná slova a když se nad nimi člověk zamyslí, je v nich vše, o co v životě jde a jak to na světě chodí. V době sametové revoluce přišel Václav Havel s heslem, že pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí, z něhož si dnes kdekdo utahuje, leckdo tvrdí, že se zprofanovalo a nyní je už prázdné. Vzniklo i posměšné označení „pravdoláskař“ pro ty, co se k němu i dnes hlásí.

O Václavu Havlovi si myslím, že byl velký muž, ale zřejmě ne dost velký, aby ho nedovedl chytrý, či spíš vychytralý český spekulant znectít, tak jako kohokoli a cokoli jiného. Bohužel jsme neměli a nemáme někoho takového, jako byl jeden z otců americké ústavy Benjamin Franklin, jehož dva výroky si dovolím uvést: „Kdo se vzdá svobody, aby získal bezpečí, ztratí nakonec obojí! – Demokracie je, když dva vlci a jedno jehně hlasují, co bude k večeři. Svoboda je, když dobře ozbrojené jehně odmítá hlasovat.“ Stále aktuální citáty, co říkáte? V současnosti možná i více než dříve. A když uvážíme, že Franklin zemřel v roce 1790...

Jaký je tedy svět a Česko v něm před nadcházejícím 27. výročím 17. listopadu? Doposud jsme členy NATO a součástí Evropské unie, což ale mnohé netěší a nejen proto, že v EU sílí socialistické tendence. Do Evropy se hrnou davy imigrantů a nedaří se zastavit jejich příliv. Hrozba teroristických útoků je všudypřítomná. Zuří válka s teroristickou organizací Islámský stát a i když právě dostává na frak, je zřejmé, že násilí působené islámským fundamentalismem po porážce IS nezmizí. Rusko drží pevně v rukou autokratický Vladimir Putin. Ve Spojených státech bude prezidentem Donald Trump, o kterém nikdo neví, co od něj může čekat a jehož volební vítězství řada Američanů nechce přijmout, takže demonstrují v ulicích a jejich protesty provází násilí. Čína s komunistickou vládou a s téměř půldruhou miliardou obyvatel ekonomicky sílí a naši nejvyšší ústavní činitelé v čele s prezidentem se k ní chovají servilně, což vyvolává protesty zase doma...

Když už jsme u českého prezidenta, tak ten stále víc rozděluje naši společnost, respektive sjednocuje své stoupence proti svým odpůrcům a v poslední době se dopouští jednoho přehmatu za druhým. Na domácí politické scéně se vedou žabomyší války a přitom jí čím dál víc dominuje podivné hnutí ANO vlastněné kontroverzním byznysmenem a miliardářem Andrejem Babišem. V celé společnosti se pak stále pevněji etabluje komunistická strana a resuscitují bolševické způsoby řešení problémů a myšlenky, k šíření kterých komunisté využívají či spíš zneužívají demokracie a svobody slova. A projevuje se to i tady na blogu, kde se můžeme dočíst různé nehoráznosti komunistické nebo proruské propagandy.

Francouzská historička a socioložka Francoise Mayer napsala knihu „Češi a jejich komunismus“, v níž si dala za cíl zjistit, čím se stal komunismus v českých představách po roce 1989 a došla k tomu, že pozorování české společnosti v desetiletí do roku 1999 vykázalo celou řadu paradoxů a rozporů za zdánlivě homogenním odvržením komunismu. Svědčí to o tom, že je náš společenský a politický vztah k minulosti rozpolcený. Novou identitu jsme založili na tezi o zániku komunismu, která se však ukázala být jen mýtem. Soupeřila zde totiž potřeba distancovat se od minulosti s jistou formou zapomnění nebo lhostejnosti. Není to sice jen specialita Česka, že pád komunismu nevymezil prostor vítězů ani poražených. Jelikož jsme si ale jako jediní ponechali komunistickou stranu, která se nevzdala ani názvu ani své minulosti, projevilo se to zde daleko víc a doplácíme na to stále.

Myslím si tedy, že 17. listopadu máme co slavit, ale hlavně je potřeba si připomínat, že o tu svobodu a demokracii, kterou ještě stále máme, můžeme lehce přijít, ani nebudeme vědět jak. Stačí jen podlehnout dojmu, že od komunistů nebezpečí nehrozí, že to už je dávno za námi, že jiné hrozby, hlavně ty z venku jsou zásadnější... Netvrdím, že bychom jiná nebezpečí, co jich na světě je, měli přehlížet, ale myslet si, že není možný návrat jisté formy bolševické totality i vinnou bolševismu v nás samých, je bláhové. Koneckonců prezident Miloš Zeman byl v Číně, aby se od tamních komunistů naučil stabilizovat společnost.

Autor: Jaroslav Kvapil | neděle 13.11.2016 2:14 | karma článku: 36,23 | přečteno: 3625x
  • Další články autora

Jaroslav Kvapil

Pravda o Červené Karkulce

Je hrozné, jak se dneska v zájmu genderové i jiné korektnosti upravují literární díla klasiků. A považte, že dokonce i pohádky. Ještěže na to upozornila jistá učitelka češtiny a dala tím směr našemu vědeckému bádání.

1.4.2023 v 12:48 | Karma: 17,40 | Přečteno: 635x | Diskuse| Ostatní

Jaroslav Kvapil

Ježíš na krumpáči

Smrt čeká na všechny, ale v zařízeních, kde tráví své dny lidé na sklonku života, se připomíná naléhavěji než jinde. Následující příběh začíná v roce 1996 v Domově důchodců v Radkově Lhotě, kde je právě hodně živo.

26.3.2023 v 15:34 | Karma: 21,48 | Přečteno: 445x | Diskuse| Ostatní

Jaroslav Kvapil

Marie Kudeříková, zatvrzelá až k obdivuhodné statečnosti, popravená právě před 80 lety

Není dobré zlehčovat oběť kohokoli, kdo bojoval proti zlu. To se nám vždycky vymstí. Je ovšem tragicky absurdní, že nemálo z lidí, kteří proti jednomu zlu bojovali, posloužili v konečném důsledku třeba nevědomky jinému zlu.

26.3.2023 v 13:56 | Karma: 25,54 | Přečteno: 693x | Diskuse| Ostatní

Jaroslav Kvapil

Rok, kdy umřel vynálezce ostnatého drátu

(Povídka) Stojím před zchátralým nárožním činžákem, z kterého jsem odstartoval do života. Až po delším vyzvánění na kdovíkolikátý zvonek otvírá vchodové dveře starší muž a kupodivu přistoupí na mé přání se po domě rozhlédnout.

21.3.2023 v 14:06 | Karma: 9,81 | Přečteno: 371x | Diskuse| Ostatní

Jaroslav Kvapil

Ruský voják v zákopech bojuje… za vás za všechny?

Rajchlova demonstrace na pražském Václavském náměstí se maskovala za název „proti bídě“ a sám svolavatel se nejspíš moc snažil, aby uřezal co nejvíc proruských, proputinovských rohů trčících z davu... Všechny ale neuhlídal.

17.3.2023 v 15:20 | Karma: 43,59 | Přečteno: 11579x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Hromadná nehoda u letiště zastavila Pražský okruh, jedno z aut skončilo na střeše

29. dubna 2024  16:33,  aktualizováno  20:36

Všechny složky integrovaného záchranného systému zasahovaly v pondělí na 27. kilometru Pražského...

Trojský koník v Evropě. San Marino se stalo základnou ruských špionů

29. dubna 2024

Premium Jeden z nejmenších států v Evropě vzbuzuje čím dál větší pozornost západních tajných služeb....

Jaká práce lidem zbyla? Spolupráci s OpenAI vedou z médií i Financial Times

29. dubna 2024  19:39

Financial Times (FT) se stal prvním významným britským zpravodajským médiem, které uzavřelo...

Špehovali, zpřístupňovali trezory. Jak se ruští „krtci“ ve Vrběticích činili

29. dubna 2024  19:34

Série výbuchů a incidentů v Evropě, včetně explozí v muničním areálu ve Vrběticích z roku 2014,...

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...

  • Počet článků 651
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1022x
Neidentifikuji se s žádnými politickými, profesními, náboženskými, myšlenkovými či jinými směry a skupinami. Pokud se některý můj text nebo části textů shodují s názory takových směrů a skupin, je to buď náhodné, nebo způsobené prostupností myšlenek různě zaměřených lidí. Píšu si, co chci a co mám potřebu napsat. Naopak nepíšu ve jménu ani z pověření nikoho jiného. 

https://kvaj.blogspot.com

Seznam rubrik