Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Tibetskou vlajku odhazuji v dál...

Čínské investice jsou důležitější než tibetské vlajky; řekl prezident Zeman v Ostravě při návštěvě Moravskoslezského kraje. Uvedl, že ostravská přepravní společnost TSS Cargo bude z osmdesáti procent vlastněna čínskou firmou.

Podle prezidenta jsou investice do rozšíření výroby na Ostravsku důležitější než halení se do vlajek Tibetu. Zní to logicky a těm lidem tam se to zřejmě dobře poslouchalo. Skutečně, tibetských vlajek se nikdo nenají a když nají, nebudou mu chutnat, zatímco čínské investice zajistí mnohým živobytí. Tady není o čem hovořit. Zajímavější je však zamyslet se nad tím, zda otázka vážně stojí tak – buď investice, nebo vlajky? Pokud ano, už mi to tak vesele nezní. Znamenalo by to totiž, že Číňané sem budou investovat jen tehdy, když my se zavážeme akceptovat čínské politické a ideologické zájmy. 

Dnes se vzdáme tibetských vlajek a setkání politiků s dalajlámou, zítra setkávání se s ním vůbec, pozítří rezignujeme kvůli čínským investicím na něco jiného a co dál? Třeba bude muset každý dospělý člověk podepsat, že upřímně vnitřně souhlasí s tím, že Čínská lidová republika jednotkami Čínské lidové osvobozenecké armády osvobodila v říjnu 1950 tři miliony Tibeťanů od imperialistického útlaku a upevnila národní obranu na západní hranici Číny a že Tibet je odvěkou součástí Číny. Těm, co mají zkušenosti s podpisem souhlasu s internacionální pomocí Sovětského svazu proti kontrarevoluci v Československu v roce 1968, to půjde samo, ostatní v tom záhy získají praxi.

Osobně si myslím, že z větší části nejde o čínské investice, ale o vývoz čínského kapitálu do Česka. Kdyby někdo nevěděl, v čem je rozdíl, tak vývoz kapitálu je: „jeden ze znaků imperialismu jakožto monopolního kapitalismu; vývoz hodnoty za účelem dosahování nadhodnoty v zahraničí, tj. zhodnocení vyvezeného kapitálu. Na rozdíl od vývozu zboží, kdy prodejem tohoto zboží v zahraničí je realizována jeho hodnota včetně nadhodnoty a kdy toto zboží přechází do vlastnictví kupujícího, zůstává vyvezený kapitál vlastnictvím vývozce, který realizuje i nadhodnotu pomocí tohoto kapitálu vytvořenou. Z hledisek formy vlastnictví se rozeznává vývoz soukromého kapitálu, státního kapitálu a kapitálu mezinárodních organizací; uskutečňuje se formou produktivního či zápůjčního kapitálu“. A já jsem se nedávno dověděl v diskuzi pod svým textem, že „Čína je formou své ekonomiky dnes nejúspěšnější stát kapitalistický“. 

Vzpomínám si, jak se v Hranicích (na Moravě) stavěla továrna na skleněné obrazovky nizozemské firmy Philips, co se pak spojila s korejskou firmou LG. Když se Philips rozhodoval, kde montovnu televizních obrazovek vybudovat, byl ve hře také jihoamerický Surinam a ještě dvě další destinace, z čehož je patrné, že šlo o vývoz kapitálu a Philipsu záleželo jen na tom, kde dostane výhodnější podmínky. A naše vláda v čele s premiérem Milošem Zemanem mu nabídla parádní. Za slib tří tisíc pracovních míst dostal LG.Philips pobídky ve výši 1,5 miliardy korun, daňové prázdniny na deset let a možnost bezcelně dovážet technologie. Stavba začala roku 2000 a tehdy jistá Markéta Regecová odmítla prodat svůj hektarový pozemek nacházející se na místě budoucí továrny za nabízenou cenu. Stát chtěl ale tu investici za každou cenu. 

Premiér Miloš Zeman tenkrát přišel s heslem „více Philipsů a méně Regecových“. Znělo to logicky. Vždyť Markéta Regecová kvůli své ziskuchtivosti bránila třem tisícovkám lidí získat práci. Soudní tahanice ukončil nakonec sám Philips, který Regecové podle neoficiálních informací zaplatil z konečných více než pěti milionů korun sám zhruba čtyři pětiny, zbytek připadl na město. A jak to s Philipsem dopadlo? Prameny uvádějí: „I v době největší slávy a špičkového objemu výroby zde pracovalo jen asi třináct set zaměstnanců, z nichž asi tři sta přišlo do továrny odjinud, mnozí pracovníci přišli ze zahraničí. Ostatně dnes už je obecně známým faktem, že pokud investor někde buduje novou kapacitu, přetahuje do ní zaměstnance z jiných firem, a to i z jiných regionů dané země či z ciziny. Záměrem investora není řešit problém (ne)zaměstnanosti v tom kterém místě, ale zahájit tam rentabilní výrobu, a to s lidmi s co nejlepšími předpoklady, ať jsou odkudkoliv.“ 

O skleněné obrazovky pak nebyl na trhu zájem a LG. Philips skončil v Hranicích definitivně v roce 2007. V roce 2009 se začalo proslýchat, že by televizní obrazovky mohla vystřídat výroba bramborových hranolků. A v roce 2014 hranická místostarostka zhodnotila celou historii vztahů mezi nizozemskou korporací, českým státem a městem Hranice, které netrvaly ani deset let, poznamenaly město i českou ekonomiku na dlouhou dobu: „Dnes už by člověk přemýšlel jinak. Druhá věc je, co by se podařilo prosadit do smluv. A v případě zahraničního investora takového kalibru, jako je Philips, má vždycky dominantní roli hrát stát, který se nemá a nesmí podbízet.“ 

No já nevím, jestli to ta paní viděla správně. Vždyť přece například čínské investice jsou důležitější než třeba tibetské vlajky a Philips byl důležitější než „ziskuchtivá" majitelka hektarového pozemku. Proto svou tibetskou vlajku odhazuji po větru v dál. Musím si ale naslinit prst, abych zjistil, odkud vítr fouká. Jinak by mi ta vlajka mohla naplácat přes hubu.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Jaroslav Kvapil | čtvrtek 3.11.2016 14:10 | karma článku: 28,13 | přečteno: 828x
  • Další články autora

Jaroslav Kvapil

Pravda o Červené Karkulce

Je hrozné, jak se dneska v zájmu genderové i jiné korektnosti upravují literární díla klasiků. A považte, že dokonce i pohádky. Ještěže na to upozornila jistá učitelka češtiny a dala tím směr našemu vědeckému bádání.

1.4.2023 v 12:48 | Karma: 17,40 | Přečteno: 637x | Diskuse| Ostatní

Jaroslav Kvapil

Ježíš na krumpáči

Smrt čeká na všechny, ale v zařízeních, kde tráví své dny lidé na sklonku života, se připomíná naléhavěji než jinde. Následující příběh začíná v roce 1996 v Domově důchodců v Radkově Lhotě, kde je právě hodně živo.

26.3.2023 v 15:34 | Karma: 21,48 | Přečteno: 446x | Diskuse| Ostatní

Jaroslav Kvapil

Marie Kudeříková, zatvrzelá až k obdivuhodné statečnosti, popravená právě před 80 lety

Není dobré zlehčovat oběť kohokoli, kdo bojoval proti zlu. To se nám vždycky vymstí. Je ovšem tragicky absurdní, že nemálo z lidí, kteří proti jednomu zlu bojovali, posloužili v konečném důsledku třeba nevědomky jinému zlu.

26.3.2023 v 13:56 | Karma: 25,54 | Přečteno: 694x | Diskuse| Ostatní

Jaroslav Kvapil

Rok, kdy umřel vynálezce ostnatého drátu

(Povídka) Stojím před zchátralým nárožním činžákem, z kterého jsem odstartoval do života. Až po delším vyzvánění na kdovíkolikátý zvonek otvírá vchodové dveře starší muž a kupodivu přistoupí na mé přání se po domě rozhlédnout.

21.3.2023 v 14:06 | Karma: 9,81 | Přečteno: 373x | Diskuse| Ostatní

Jaroslav Kvapil

Ruský voják v zákopech bojuje… za vás za všechny?

Rajchlova demonstrace na pražském Václavském náměstí se maskovala za název „proti bídě“ a sám svolavatel se nejspíš moc snažil, aby uřezal co nejvíc proruských, proputinovských rohů trčících z davu... Všechny ale neuhlídal.

17.3.2023 v 15:20 | Karma: 43,59 | Přečteno: 11580x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Proti euru, Green Dealu i migračnímu paktu. Co říkají eurolídři před volbami

7. května 2024

Premium Přesně za měsíc se v Česku otevřou volební místnosti a lidé vyberou 21 europoslanců, kteří je...

Putin se na inauguraci ujal dalšího mandátu, čekají se změny ve vládě

7. května 2024  10:11,  aktualizováno  12:56

Ruský prezident Vladimir Putin při úterní okázalé inauguraci v Kremlu zahájil svůj pátý mandát v...

Ženu usmrtilo vlastní auto, přimáčklo ji na plot. Zřejmě ho špatně zabrzdila

7. května 2024  12:51

V Nižboru na Berounsku v pondělí zemřela devětasedmdesátiletá řidička, kterou přimáčklo k plotu...

Policisté pátrají po muži ve špatném psychickém stavu, vlastní střelné zbraně

7. května 2024  12:37

Pražští policisté od pondělí pátrají po šestapadesátiletém Robertu Wolfovi, který odešel neznámo...

  • Počet článků 651
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1022x
Neidentifikuji se s žádnými politickými, profesními, náboženskými, myšlenkovými či jinými směry a skupinami. Pokud se některý můj text nebo části textů shodují s názory takových směrů a skupin, je to buď náhodné, nebo způsobené prostupností myšlenek různě zaměřených lidí. Píšu si, co chci a co mám potřebu napsat. Naopak nepíšu ve jménu ani z pověření nikoho jiného. 

https://kvaj.blogspot.com

Seznam rubrik