Sobota 3. června 2023, svátek má Tamara
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 3. června 2023 Tamara

O nonkonformních názorech, nebo snad lžích (?)

21. 02. 2023 13:20:27
Herec Marek Vašut měl ve škole z marxismu-leninismu jedničky, jak prozradil 10. listopadu 2019 v rozhovoru na i iDNES-tv. Zároveň však řekl, že profesorovi oponoval. Z toho plyne, že si myslel něco jiného, než říkal při zkouškách.

Stoprocentně mu věřím, že to tak bylo. A věřím panu Vašutovi i to, že mu profesor říkal – podívejte se, soudruhu Vašute, debatovat můžeme o čemkoliv, ale nebudeme spolu debatovat o vedoucí úloze KSČ (zde). Marku Vašutovi se to možná příčilo, nicméně akceptoval hranice debaty vytyčené profesorem, poctivě se učil marxisticko-leninské žvásty a přijal i to, že u zkoušek odříkává něco, s čím nesouhlasí. Akceptoval rovněž, že se vůbec musel učit něco tak zparchantělého, jako je marxismus-leninismus, když chtěl být hercem. A on je skvělý herec.

Nevyčítám mu to, podobně se tehdy u nás chovala drtivá většina lidí, jinak by komunistický režim nepřežil tak dlouho. Lidé však měli dobrý důvod se tak chovat, protože v 50. letech 20. století by je čekal za odpor proti režimu kriminál, případně mučení, nebo možná i smrt. A potom, po krátkém nadechnutí jakési svobody v 60. letech, které však udusily sovětské tanky, lidé žili obrazně „s pistolí u hlavy“, ačkoli husákovský režim nebyl už tak krutý (tedy až na výjimky, kdy například Pavla Wonku bachaři umlátili v kriminále). Lidé ve většině ale už nechtěli riskovat ztrátu práce, naopak chtěli budovat kariéry, nechtěli přijít o relativně pohodlné životy...

Osvojili si tedy doublethink, což je „schopnost udržet v mysli dvě protikladná tvrzení a obě z nich akceptovat“. Jako doublethink je nazván základní nástroj politiky Strany v Orwelově státě. Není to sice zcela přesné označení jednání lidí u nás v době komunistického režimu, nicméně se dá použít a lze také říct, že Marek Vašut doublethink ovládal výborně, jak ve zmíněném rozhovoru vlastně prozradil. Proto mu věřím i to, že v roce 1989 zvonil klíči za pluralitu názorů a za svobodné volby. Chtěl se mimo jiné zbavit právě onoho doublethinku.

Proč ale nyní připomínám rozhovor s hercem, od jehož publikování uplynou letos už čtyři roky? Mám k tomu několik důvodů. Jedním je, že dnes někteří varují před hrozbou návratu doublethinku. Například zdejší bloger Ladislav Pokorný v článku „Učitelé budou ve školách bojovat s dezinformacemi. Jednou z mnoha možností je doublethink“ (zde). Prý jim vytyčil boj s dezinformacemi ministr školství, což podle Pokorného povede k tomu, že budou muset v mysli udržet dvě protikladná tvrzení a obě z nich akceptovat.

Dalším důvodem je také to, co také vykládal Vašut ve zmíněném rozhovoru. Jeho profesor marxismu-leninismu mu řekl, že spolu nebudou debatovat o vedoucí úloze KSČ. Herec to považoval za dogma a dogmata podle něj patří do náboženství, ale nepatří do politiky, protože demokracie je pro něj pořád diskuse, a měly by v ní určitě zaznívat i názory, které nejsou konformní s mainstreamem.

Kde by však měly tyto s mainstreamem nonkonformní názory zaznívat? V mainstreamu? To těžko, protože mainstream je soubor myšlenek a postojů, které reprezentují či jsou konformní s názory, hodnotami, vkusem většiny ve společnosti. Je tedy logické, že menšinové a nonkonformní názory mají zaznívat jinde než v mainstreamu, a to zaznívají, jak ostatně sám pan Vašut ví, jak později ukážu.

Jemu se však nelíbí něco jiného. A sice to, že někteří lidé, zvláště mladí, kteří nemají prý to srovnání, jsou připraveni názory, které jsou nekonformní s mainstreamem, nicméně jsou legitimní, ale oni s nimi nesouhlasí, označit za fake news s tím, že by vůbec neměly dostat místo ve veřejném prostoru. Pan Vašut říká, že je to prostě něco, co jsme si nedokázali tehdy (asi v době onoho zvonění klíči) vůbec představit, že někdo bude někoho vylučovat kvůli názoru, s kterým nesouhlasí. A tendence té radikální části společnosti označovat jenom jiný názor za fake news, mu prý „přijde trošku jako zpátečka do tehdejších poměrů“.

Jenže to má háček. Jestliže je podle Vašuta demokracie diskuse, v níž by měly zaznívat i názory, které nejsou konformní s mainstreamem, pak do této diskuse musí nutně patřit i názory radikálně formulované. V diskusi jistě lze označit jako fake news jiný názor, který Dotyčný považuje za lež, je to přece názor toho Dotyčného, na nějž má právo. A Dotyčný v diskusi může říct i to, že by názory, s nimiž nesouhlasí, neměly dostat místo ve veřejném prostoru. A může to říct proto, že je to jeho názor, na který má právo, i když s tím názorem Dotyčného nesouhlasí zase pan Vašut. Tvrdit, že je to vylučování názorů a zpátečka do poměrů za komunistického režimu, je lež, a tedy fake news, jelikož Dotyčný nemá tu moc, aby nějaké názory zakazoval a postihoval jejich nositele, jakou měl komunistický režim.

Pan Vašut a řada dalších by se možná neměli tolik trápit obavami ze zpáteček do poměrů před sametovou revolucí, protože jsou z toho pak zmatení a pomíchává se jim přítomnost s minulostí, což pak vede k tomu, že si i protiřečí, jak to předvedl herec v onom rozhovoru. Moderátorka se to totiž zeptala, jestli přemýšlel nad tím, z čeho to vychází, že určitá část mladé generace není ochotna přijímat cizí názory, a pokud se jí nelíbí, tak je označuje za fake news? A Vašut odpověděl (parafrázuji), že je to mimo jiné tím, že mladí nezažili skutečnou nesvobodu, takže nemají srovnání, protože přes všechny vyjadřované obavy o stav demokracie, nejsou u nás političtí vězni, nikdo nikomu nezakazuje se vyjadřovat, ač jsou tady snahy o cenzuru...

Tak to je podle mého oxymóron jak hrom. Proč tedy herec straší zpátečkami do poměrů za komunistické totality, když si zároveň myslí, že nikdo nikomu nezakazuje se vyjadřovat, a hlavně moc nikoho netrestá za jeho názory? Marek Vašut v tom není přitom sám. Třeba zdejší blogerku, paní učitelku Veroniku Valíkovou v poslední době často přepadají hlášky z Černých baronů a Tankového praporu, případně se rovnou modifikují na současné poměry (zde). Paní učitelka nepochybně ví, že jí nikdo nezakazuje vyjadřovat názory, ani ji za ně nikdo netrestá a že je tedy „úchylné“ tvrdit něco o zpátečkách či návratech do totality. Píšu „úchylné“, neboť se podobná tvrzení uchylují od reality, ale jejich hlasatelé je „vykřikují“ do světa, ačkoli dobře vědí, že nejsou pravdivá.

Vysvětlení tohoto jevu je podle mého prosté. Hlasatelé prý nonkonformních (fakticky ale lživých) názorů je chtějí vykřikovat do světa, ale nechtějí, aby se k nim jiní lidé vyjadřovali kriticky a nesouhlasně, označovali je za lži čili fake news a přáli si, aby vůbec nezaznívaly ve veřejném prostoru. A vůbec nejvíc by hlasatelé prý nonkonformních názorů asi chtěli, aby se dostaly do mainstreamu, jak to předvedl třeba Ladislav Vrábel, který si pochodem k sídlu České televize a následnou demonstrací hodlal vynutit prostor v jejím vysílání. Já to chápu – ono je pro hlasatele prý nonkonformních názorů k vzteku, když většina na ně neslyší, posílá je k čertu, jelikož netouží poslouchat lži.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Jaroslav Kvapil | úterý 21.2.2023 13:20 | karma článku: 16.14 | přečteno: 545x

Další články blogera

Jaroslav Kvapil

Pravda o Červené Karkulce

Je hrozné, jak se dneska v zájmu genderové i jiné korektnosti upravují literární díla klasiků. A považte, že dokonce i pohádky. Ještěže na to upozornila jistá učitelka češtiny a dala tím směr našemu vědeckému bádání.

1.4.2023 v 12:48 | Karma článku: 17.15 | Přečteno: 609 | Diskuse

Jaroslav Kvapil

Ježíš na krumpáči

Smrt čeká na všechny, ale v zařízeních, kde tráví své dny lidé na sklonku života, se připomíná naléhavěji než jinde. Následující příběh začíná v roce 1996 v Domově důchodců v Radkově Lhotě, kde je právě hodně živo.

26.3.2023 v 15:34 | Karma článku: 21.07 | Přečteno: 411 | Diskuse

Jaroslav Kvapil

Marie Kudeříková, zatvrzelá až k obdivuhodné statečnosti, popravená právě před 80 lety

Není dobré zlehčovat oběť kohokoli, kdo bojoval proti zlu. To se nám vždycky vymstí. Je ovšem tragicky absurdní, že nemálo z lidí, kteří proti jednomu zlu bojovali, posloužili v konečném důsledku třeba nevědomky jinému zlu.

26.3.2023 v 13:56 | Karma článku: 25.54 | Přečteno: 664 | Diskuse

Jaroslav Kvapil

Rok, kdy umřel vynálezce ostnatého drátu

(Povídka) Stojím před zchátralým nárožním činžákem, z kterého jsem odstartoval do života. Až po delším vyzvánění na kdovíkolikátý zvonek otvírá vchodové dveře starší muž a kupodivu přistoupí na mé přání se po domě rozhlédnout.

21.3.2023 v 14:06 | Karma článku: 9.39 | Přečteno: 338 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Jan Andrle

Těsně vedle

Důvěra v politiky není láska bezmezná. Současná vláda jakoby si pořád myslela, že její voliči, ke kterým se počítám, ji budou tleskat a obdivovat za kdejakou krávovinu. Tak tedy ne, aspoň za mě.

3.6.2023 v 13:43 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 5 | Diskuse

Horst Anton Haslbauer

Dále vzpomínám na domov ze zajetí

Slepice seděla na vejcích a pak si hned první den pyšně vykračovala se svými kuřaty po dvoře. Alma zrovna dělala obchůzku a objevila se za rohem. Když zahlédla kuřata, strnula. Slepice nebyly nic nového, především ten nepřívětivý

3.6.2023 v 7:49 | Karma článku: 9.58 | Přečteno: 124 | Diskuse

Janka Melišová

Rolky pre mäsožravcov, vegetariánov aj vegánov

Vopred upozorňujem, že pokiaľ ste kuchári, šéfkuchári, food blogeri, kulinárski fajnšmekri, priaznivci Zdeňka Pohlreicha, čítajte tento článok na vlastné nebezpečenstvo.

2.6.2023 v 19:58 | Karma článku: 21.51 | Přečteno: 502 | Diskuse

Karel Trčálek

Ďáblem posedlá

Bůh nám dává nekonečnou lásku a naději, takže veškeré naše pozemské snažení směřuje k tomu, abychom, až vstaneme z mrtvých, žili věčně. A právě tomu, abychom žili věčně, se Ďábel snaží zabránit!

2.6.2023 v 17:42 | Karma článku: 11.11 | Přečteno: 150 | Diskuse

Jiří Herblich

Kdo by si pomyslel, že ekologie zachvátí celou společnost, která již není společností

Necháme na všech posouzení, jak se povedlo udělat celý článek, který buduje to, co by mohlo nastat, tedy být jako člověk, který věří.

2.6.2023 v 14:01 | Karma článku: 5.95 | Přečteno: 152 | Diskuse
Počet článků 646 Celková karma 21.25 Průměrná čtenost 991

Neidentifikuji se s žádnými politickými, profesními, náboženskými, myšlenkovými či jinými směry a skupinami. Pokud se některý můj text nebo části textů shodují s názory takových směrů a skupin, je to buď náhodné, nebo způsobené prostupností myšlenek různě zaměřených lidí. Píšu si, co chci a co mám potřebu napsat. Naopak nepíšu ve jménu ani z pověření nikoho jiného. 

https://kvaj.blogspot.com

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Podávám na Taťánu Kuchařovou žalobu za pomluvu, oznámil Brzobohatý

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) oznámil, že se rozhodl podat žalobu za pomluvu na svou exmanželku Taťánu Kuchařovou (35)....