Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 24. března 2023 Gabriel

Prezident Zeman zůstal věrný své neomalenosti

8. 02. 2023 12:24:05
Prezident Miloš Zeman byl na poslední zahraniční cestě ve své funkci na Slovensku a na tiskovce se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou se projevil fakt jako světový státník, když řekl, že 80 procent GDP Česka tvoří export.

Přece nebude pro výraz hrubý domácí produkt používat uboze provinciální českou zkratku HDP, když může použít anglickou GDP, jako že Gross domestic product. Avšak legrace už bylo dost, takže zpátky k vážné práci. Ostatně sám Miloš Zeman se na tiskovce brzy vrátil do své tradiční trapné až ostudné polohy, když chtěl ukázat nejen svou znalost angličtiny, ale i slovenštiny a slovenských přísloví a řekl v jisté souvislosti, která není důležitá, že „zvonkajšku to tak vyzerá“.

Problém je, že použitá formulace není žádným slovenským příslovím, nýbrž pointou dost perverzního vtipu, v kterém jde o to, že turista navštíví slovenského baču na salaši. Je tam i bačova žena, která se turistovi velmi líbí. Nicméně turista se ve vší počestnosti se svými hostiteli jako by rozloučí. Avšak v noci, když bačova žena už spí v posteli, její muž, jenž leží vedle ní, stále slyší – „bača, niekto ti trtká ženu“. Jde se kouknout ven, kdo vykřikuje takový nesmysl. A toho využije vyčkávající turista, rychle vnikne zadním vchodem do salaše a přilehne k bačově ženě. Bača obchází salaš, a přitom nehlédne oknem dovnitř a praví – „ozaj, zvonku to tak vyzerá“.

Do rozjařené hospodské party v pozdějších nočních hodinách se tento fór hodí, ale pronést něco takového na tiskové konferenci při státní návštěvě v přítomnosti druhé hlavy státu, která je navíc ženou, představuje neskutečně neomalený a hulvátský počin. Jenže našemu dosluhujícímu prezidentovi je to zřejmě úplně jedno. On si totiž, jak se říká, nevidí do úst, což ale nemalá část české společnosti po deset let jeho prezidentování nejen tolerovala, ale dokonce kvitovala.

To však nebylo jediné faux pax, kterého se český prezident dopustil. Ostudné bylo i to, že když nerozuměl dotazům novinářů, ať už vinou své nedoslýchavosti nebo špatné akustiky sálu, že si nechal otázky tlumočit slovenskou prezidentkou, která jim rozuměla naopak zřetelně, jak sama podotkla. Pokud má Miloš Zeman problém se sluchem, má si s sebou vozit vlastního tlumočníka, a nikoli žádat tuto službu po druhé hlavě státu. Uvážíme-li ale obrovský počet prezidentových prohřešků proti diplomatickému či jen obyčejně slušnému chování za deset let v jeho funkci hlavy státu, je vlastně maličkost, že si udělal ze Zuzany Čaputové překladatelku ze slovenštiny do slovenštiny a z češtiny do slovenštiny.

A to už se blížíme k závěru tiskovky, který se ale také neobešel bez prezidentovy hrubosti vůči paní Čaputové. Miloš Zeman řekl: „Paní prezidentka uznává zelený fanatismus a říká, že fanatismus u zelených není převažující a že je to okrajový jev, zatímco já mám podezření, že je to substance.“ Pokud pomineme nelogičnost toho výroku – jestliže Zuzana Čaputová říká, že fanatismus u zelených není převažující ale okrajový jev, těžko lze z toho odvodit, že uznává zelený fanatismus, je možné konstatovat, že si s tímto napadením slovenská prezidentka poradila skvěle, a hlavně diplomaticky.

Paní Čaputová totiž odpověděla: „Já bych to malinko zkorigovala, protože můj názor je, že jakýkoli fanatismus je škodlivý, ale zároveň jsem zastánkyní zeleného hnutí, zelených témat a ochrany klimatu, protože to považuji za součást naší zodpovědnosti za tuto planetu, a tam se možná úplně neshodneme, ale dokážeme si tu neshodu velmi pestře vysvětlit.“ Na vystoupení Miloše Zemana na tiskovce při státní návštěvě Miloše Zemana na Slovensku je tedy potěšující snad jedině to, že byla z pohledu tohoto českého prezidenta státní návštěvou poslední. Uf!

Autor: Jaroslav Kvapil | středa 8.2.2023 12:24 | karma článku: 41.38 | přečteno: 4298x

Další články blogera

Jaroslav Kvapil

Rok, kdy umřel vynálezce ostnatého drátu

(Povídka) Stojím před zchátralým nárožním činžákem, z kterého jsem odstartoval do života. Až po delším vyzvánění na kdovíkolikátý zvonek otvírá vchodové dveře starší muž a kupodivu přistoupí na mé přání se po domě rozhlédnout.

21.3.2023 v 14:06 | Karma článku: 9.31 | Přečteno: 312 | Diskuse

Jaroslav Kvapil

Ruský voják v zákopech bojuje… za vás za všechny?

Rajchlova demonstrace na pražském Václavském náměstí se maskovala za název „proti bídě“ a sám svolavatel se nejspíš moc snažil, aby uřezal co nejvíc proruských, proputinovských rohů trčících z davu... Všechny ale neuhlídal.

17.3.2023 v 15:20 | Karma článku: 43.52 | Přečteno: 11327 | Diskuse

Jaroslav Kvapil

Co je dobré pro Zemana a Babiše, musí být dobré i pro Pavla (polemika s Josefem Nožičkou)

Tak, jako každý smrtelník, chyby dělá i učitel Josef Nožička. Je to sice s podivem, protože učitelé by chyby dělat neměli, ale stane se. Například vydává své dojmy za chyby prezidenta Petra Pavla.

11.3.2023 v 11:56 | Karma článku: 34.00 | Přečteno: 1051 | Diskuse

Jaroslav Kvapil

Mluv znovu k lidu, chybíš nám...

Včera, 3. března 2023, tomu bylo 29 let, kdy umřel legendární písničkář Karel Kryl. Mnoha lidem stále chybí, obdivují jej jako básníka, který za ně, totiž za nás bojoval proti zlu, jako vizionáře, jenž přesně odhadl vývoj v zemi.

4.3.2023 v 18:57 | Karma článku: 26.61 | Přečteno: 653 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Zdeněk Kloboučník

Casanovou na starý kolena

Umění balit holky se v partě kluků a později chlapů, už od puberty vždycky cenilo. Kdo to uměl, stál na vyšším šprinclíku hierarchistických štaflí začínajících mistrů světa.

23.3.2023 v 21:45 | Karma článku: 9.04 | Přečteno: 108 | Diskuse

Ladislav Jakl

Nora, nepřítel lidstva

Mediálním světem dnes otřásají zásadní témata a události. Pan primátor Svoboda vyzývá strážníky, aby se omluvili televiznímu moderátorovi za únik nahrávky z perlustrace za špatné parkování.

23.3.2023 v 20:16 | Karma článku: 26.96 | Přečteno: 411 | Diskuse

Jiří Herblich

Tvá odvaha tě přivede až k Bohu, zaznělo z hůry

Nebyl jsem nikým, přesto jsem byl a toto téma je tak veliké jako lidstvo samo. Proto doufám, že bude pochopeno co největším počtem lidí.

23.3.2023 v 9:57 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 68 | Diskuse

Zdeňka Ortová

Na chodbě bytovky neřvěte sprosťárny

Nepochybuji, že taky máte nějaký svůj malý, neškodný rituál, který činí váš všední den zářivějším. Někdo přijde domů z práce, svalí se do křesla...

23.3.2023 v 7:55 | Karma článku: 24.04 | Přečteno: 641 | Diskuse

Karel Trčálek

Jak dlouho budeme ještě západní kolonií?

Tak už to u nás chodí. Místo toho, abychom kolonizovali my, tak nás kolonizuje Západ a ještě nás každý týden krmí blafy v akci, po kterých rostou důchodcům štětiny...

22.3.2023 v 17:07 | Karma článku: 21.49 | Přečteno: 368 | Diskuse
Počet článků 645 Celková karma 23.75 Průměrná čtenost 991

Neidentifikuji se s žádnými politickými, profesními, náboženskými, myšlenkovými či jinými směry a skupinami. Pokud se některý můj text nebo části textů shodují s názory takových směrů a skupin, je to buď náhodné, nebo způsobené prostupností myšlenek různě zaměřených lidí. Píšu si, co chci a co mám potřebu napsat. Naopak nepíšu ve jménu ani z pověření nikoho jiného. 

https://kvaj.blogspot.com

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...

Být nahý před diváky není žádná kratochvíle, ale ani hrůza, říká Zounar

Herec Martin Zounar (55), který v Ordinaci hraje doktora Bobo Švarce, se opět svlékne. Poprvé se před kamerami objevil...