Sobota 3. června 2023, svátek má Tamara
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 3. června 2023 Tamara

Prezident Zeman zůstal věrný své neomalenosti

8. 02. 2023 12:24:05
Prezident Miloš Zeman byl na poslední zahraniční cestě ve své funkci na Slovensku a na tiskovce se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou se projevil fakt jako světový státník, když řekl, že 80 procent GDP Česka tvoří export.

Přece nebude pro výraz hrubý domácí produkt používat uboze provinciální českou zkratku HDP, když může použít anglickou GDP, jako že Gross domestic product. Avšak legrace už bylo dost, takže zpátky k vážné práci. Ostatně sám Miloš Zeman se na tiskovce brzy vrátil do své tradiční trapné až ostudné polohy, když chtěl ukázat nejen svou znalost angličtiny, ale i slovenštiny a slovenských přísloví a řekl v jisté souvislosti, která není důležitá, že „zvonkajšku to tak vyzerá“.

Problém je, že použitá formulace není žádným slovenským příslovím, nýbrž pointou dost perverzního vtipu, v kterém jde o to, že turista navštíví slovenského baču na salaši. Je tam i bačova žena, která se turistovi velmi líbí. Nicméně turista se ve vší počestnosti se svými hostiteli jako by rozloučí. Avšak v noci, když bačova žena už spí v posteli, její muž, jenž leží vedle ní, stále slyší – „bača, niekto ti trtká ženu“. Jde se kouknout ven, kdo vykřikuje takový nesmysl. A toho využije vyčkávající turista, rychle vnikne zadním vchodem do salaše a přilehne k bačově ženě. Bača obchází salaš, a přitom nehlédne oknem dovnitř a praví – „ozaj, zvonku to tak vyzerá“.

Do rozjařené hospodské party v pozdějších nočních hodinách se tento fór hodí, ale pronést něco takového na tiskové konferenci při státní návštěvě v přítomnosti druhé hlavy státu, která je navíc ženou, představuje neskutečně neomalený a hulvátský počin. Jenže našemu dosluhujícímu prezidentovi je to zřejmě úplně jedno. On si totiž, jak se říká, nevidí do úst, což ale nemalá část české společnosti po deset let jeho prezidentování nejen tolerovala, ale dokonce kvitovala.

To však nebylo jediné faux pax, kterého se český prezident dopustil. Ostudné bylo i to, že když nerozuměl dotazům novinářů, ať už vinou své nedoslýchavosti nebo špatné akustiky sálu, že si nechal otázky tlumočit slovenskou prezidentkou, která jim rozuměla naopak zřetelně, jak sama podotkla. Pokud má Miloš Zeman problém se sluchem, má si s sebou vozit vlastního tlumočníka, a nikoli žádat tuto službu po druhé hlavě státu. Uvážíme-li ale obrovský počet prezidentových prohřešků proti diplomatickému či jen obyčejně slušnému chování za deset let v jeho funkci hlavy státu, je vlastně maličkost, že si udělal ze Zuzany Čaputové překladatelku ze slovenštiny do slovenštiny a z češtiny do slovenštiny.

A to už se blížíme k závěru tiskovky, který se ale také neobešel bez prezidentovy hrubosti vůči paní Čaputové. Miloš Zeman řekl: „Paní prezidentka uznává zelený fanatismus a říká, že fanatismus u zelených není převažující a že je to okrajový jev, zatímco já mám podezření, že je to substance.“ Pokud pomineme nelogičnost toho výroku – jestliže Zuzana Čaputová říká, že fanatismus u zelených není převažující ale okrajový jev, těžko lze z toho odvodit, že uznává zelený fanatismus, je možné konstatovat, že si s tímto napadením slovenská prezidentka poradila skvěle, a hlavně diplomaticky.

Paní Čaputová totiž odpověděla: „Já bych to malinko zkorigovala, protože můj názor je, že jakýkoli fanatismus je škodlivý, ale zároveň jsem zastánkyní zeleného hnutí, zelených témat a ochrany klimatu, protože to považuji za součást naší zodpovědnosti za tuto planetu, a tam se možná úplně neshodneme, ale dokážeme si tu neshodu velmi pestře vysvětlit.“ Na vystoupení Miloše Zemana na tiskovce při státní návštěvě Miloše Zemana na Slovensku je tedy potěšující snad jedině to, že byla z pohledu tohoto českého prezidenta státní návštěvou poslední. Uf!

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Jaroslav Kvapil | středa 8.2.2023 12:24 | karma článku: 41.38 | přečteno: 4298x

Další články blogera

Jaroslav Kvapil

Pravda o Červené Karkulce

Je hrozné, jak se dneska v zájmu genderové i jiné korektnosti upravují literární díla klasiků. A považte, že dokonce i pohádky. Ještěže na to upozornila jistá učitelka češtiny a dala tím směr našemu vědeckému bádání.

1.4.2023 v 12:48 | Karma článku: 17.15 | Přečteno: 609 | Diskuse

Jaroslav Kvapil

Ježíš na krumpáči

Smrt čeká na všechny, ale v zařízeních, kde tráví své dny lidé na sklonku života, se připomíná naléhavěji než jinde. Následující příběh začíná v roce 1996 v Domově důchodců v Radkově Lhotě, kde je právě hodně živo.

26.3.2023 v 15:34 | Karma článku: 21.07 | Přečteno: 411 | Diskuse

Jaroslav Kvapil

Marie Kudeříková, zatvrzelá až k obdivuhodné statečnosti, popravená právě před 80 lety

Není dobré zlehčovat oběť kohokoli, kdo bojoval proti zlu. To se nám vždycky vymstí. Je ovšem tragicky absurdní, že nemálo z lidí, kteří proti jednomu zlu bojovali, posloužili v konečném důsledku třeba nevědomky jinému zlu.

26.3.2023 v 13:56 | Karma článku: 25.54 | Přečteno: 664 | Diskuse

Jaroslav Kvapil

Rok, kdy umřel vynálezce ostnatého drátu

(Povídka) Stojím před zchátralým nárožním činžákem, z kterého jsem odstartoval do života. Až po delším vyzvánění na kdovíkolikátý zvonek otvírá vchodové dveře starší muž a kupodivu přistoupí na mé přání se po domě rozhlédnout.

21.3.2023 v 14:06 | Karma článku: 9.39 | Přečteno: 338 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Jan Andrle

Těsně vedle

Důvěra v politiky není láska bezmezná. Současná vláda jako by si pořád myslela, že její voliči, ke kterým se počítám, ji budou tleskat a obdivovat za kdejakou krávovinu. Tak tedy ne, aspoň za mě.

3.6.2023 v 13:43 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Horst Anton Haslbauer

Dále vzpomínám na domov ze zajetí

Slepice seděla na vejcích a pak si hned první den pyšně vykračovala se svými kuřaty po dvoře. Alma zrovna dělala obchůzku a objevila se za rohem. Když zahlédla kuřata, strnula. Slepice nebyly nic nového, především ten nepřívětivý

3.6.2023 v 7:49 | Karma článku: 9.58 | Přečteno: 122 | Diskuse

Janka Melišová

Rolky pre mäsožravcov, vegetariánov aj vegánov

Vopred upozorňujem, že pokiaľ ste kuchári, šéfkuchári, food blogeri, kulinárski fajnšmekri, priaznivci Zdeňka Pohlreicha, čítajte tento článok na vlastné nebezpečenstvo.

2.6.2023 v 19:58 | Karma článku: 21.51 | Přečteno: 502 | Diskuse

Karel Trčálek

Ďáblem posedlá

Bůh nám dává nekonečnou lásku a naději, takže veškeré naše pozemské snažení směřuje k tomu, abychom, až vstaneme z mrtvých, žili věčně. A právě tomu, abychom žili věčně, se Ďábel snaží zabránit!

2.6.2023 v 17:42 | Karma článku: 11.11 | Přečteno: 150 | Diskuse

Jiří Herblich

Kdo by si pomyslel, že ekologie zachvátí celou společnost, která již není společností

Necháme na všech posouzení, jak se povedlo udělat celý článek, který buduje to, co by mohlo nastat, tedy být jako člověk, který věří.

2.6.2023 v 14:01 | Karma článku: 5.95 | Přečteno: 152 | Diskuse
Počet článků 646 Celková karma 21.25 Průměrná čtenost 991

Neidentifikuji se s žádnými politickými, profesními, náboženskými, myšlenkovými či jinými směry a skupinami. Pokud se některý můj text nebo části textů shodují s názory takových směrů a skupin, je to buď náhodné, nebo způsobené prostupností myšlenek různě zaměřených lidí. Píšu si, co chci a co mám potřebu napsat. Naopak nepíšu ve jménu ani z pověření nikoho jiného. 

https://kvaj.blogspot.com

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Podávám na Taťánu Kuchařovou žalobu za pomluvu, oznámil Brzobohatý

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) oznámil, že se rozhodl podat žalobu za pomluvu na svou exmanželku Taťánu Kuchařovou (35)....