Jak vyčistit Augiášův chlév

4. 02. 2023 12:56:59
Když byl českým prezidentem Václav Klaus, vyprávěl se vtip – „Jaký je rozdíl mezi Klausem a Bohem? A odpověď zněla: Bůh si nemyslí, že je Klaus.“ – Mám pocit, že Miloš Zeman by byl rád, kdyby se o něm vyprávělo něco podobného.

Avšak prezident Zeman nemá nato, aby byl považován za boha. Na to je příliš „zemitý“. Mohl by být ještě tak božím synem, třeba jako Augiáš. Podle řecké mytologie byl Augiáš élidský král, syn boha Hélia, vlastnil bohatá stáda dobytka, což z něj dělalo možná nejbohatšího muže na světě. Augiášův dobytek přebýval ve chlévech, které se po léta nečistily. Hnojem tak byly zanesené stáje, ale také ohrady i přilehlá pole. Pan Zeman si snad nemyslí, že je nejbohatší na světě, ale že je v našich podmínkách nedotknutelný jako král a boží syn, takže si může dělat, co chce, možná ano. Svědčí pro to, že vytvořil obrazně za roky svého prezidentování na Hradě a v podstatě i v republice něco podobného jako Augiáš.

Zůstaneme-li ještě u řecké mytologie, jednou se u Augiáše objevil velký řecký hrdina Héraklés. Byl ve službě u mykénského krále Eurysthea a plnil pro něj dvanáct obtížných úkolů. Pátým úkolem bylo vyčistit Augiášovy chlévy. Héraklés si dopředu vyjednal, že když mu Augiáš dá desetinu svých stád, práce bude do večera hotová. Král souhlasil. Héraklés úkol vyřešil tak, že velkoryse prorazil ohrady na dvou místech, svedl do nich toky řek Alfeios a Péneios, jejich proud se jimi prohnal a večer bylo vše čisté.

Když se přeneseme do české současnosti před druhým kolem prezidentských voleb, kdy sváděli o post prezidenta souboj Andrej Babiš a Petr Pavel, nabízí se následující úvaha. Kdyby vyhrál pan Babiš, mohli bychom se obávat, že by se stal novým Augiášem, který by úděsný nepořádek, jenž se v přeneseném významu po tisíciletí nazývá Augiášův chlév, jen rozšířil a prohloubil. Leč vyhrál pan Pavel a my se můžeme pouze dohadovat, nakolik se podobá řeckému mytologickému hrdinovi Héraklovi.

Doufám, že v něčem ano a v něčem ne. Kdyby se mu podobal v tom, že by se mu povedlo (jistě ne samotnému) Augiášův chlév rychle vyčistit, bylo by to pro nás dobré. V čem by se však Héraklovi podobat neměl, tak například v tom, že Héraklés si za splnění úkolu vyjednal s Augiášem odměnu. A také by nebylo dobré, kdyby svůj úkol plnil pro někoho jiného než pro náš národ.

A jak to bylo v tomto příběhu z řecké mytologie dál? Augiáš byl totiž stejně bohatý jako lakomý, takže vyplácení odměny oddaloval. A když se navíc dověděl, že vyčištění chlévů bylo Héraklovou povinností, odměnu odmítl vyplatit a Hérakla potupně vyhnal. S tímto rozhodnutím nesouhlasil však Augiášův syn, na což Augiáš reagoval tak, že ho vyhnal rovněž. Augiášovi se to ovšem nevyplatilo. Héraklés do Élidy vrátil, Augiáše zabil a jeho syna Fýlea dosadil na uvolněný královský trůn.

Pro nás z toho plyne nejspíš to, že je nutné vyčistit Augiášův chlév, a pokud je Petr Pavel odhodlán se do toho pustit, bude to chvályhodnée. Určitě bychom ale neměli nového prezidenta považovat za nějakého Hérakla, takže zmiňovanou očistu nedokáže uskutečnit sám a už vůbec ne za den. Ono totiž „do večera svést dvě řeky“ do českých chlévů, ohrad a polí a prohnat je jimi, je skutečně úkolem pro mytologického hrdinu a ti už neexistují. Vlastně je otázka, kdyby se tady náhodou nějaký nový Héraklés objevil, jestli by to zvládl? Obávám se, že ne, když tak sleduji výroky řady lidí, jež mohou svobodně šířit, což je sice jistě správné, ale z některých se člověku zvedá žaludek.

Autor: Jaroslav Kvapil | sobota 4.2.2023 12:56 | karma článku: 22.48 | přečteno: 787x

Další články blogera

Jaroslav Kvapil

Pravda o Červené Karkulce

Je hrozné, jak se dneska v zájmu genderové i jiné korektnosti upravují literární díla klasiků. A považte, že dokonce i pohádky. Ještěže na to upozornila jistá učitelka češtiny a dala tím směr našemu vědeckému bádání.

1.4.2023 v 12:48 | Karma článku: 17.40 | Přečteno: 633 | Diskuse

Jaroslav Kvapil

Ježíš na krumpáči

Smrt čeká na všechny, ale v zařízeních, kde tráví své dny lidé na sklonku života, se připomíná naléhavěji než jinde. Následující příběh začíná v roce 1996 v Domově důchodců v Radkově Lhotě, kde je právě hodně živo.

26.3.2023 v 15:34 | Karma článku: 21.29 | Přečteno: 443 | Diskuse

Jaroslav Kvapil

Marie Kudeříková, zatvrzelá až k obdivuhodné statečnosti, popravená právě před 80 lety

Není dobré zlehčovat oběť kohokoli, kdo bojoval proti zlu. To se nám vždycky vymstí. Je ovšem tragicky absurdní, že nemálo z lidí, kteří proti jednomu zlu bojovali, posloužili v konečném důsledku třeba nevědomky jinému zlu.

26.3.2023 v 13:56 | Karma článku: 25.54 | Přečteno: 689 | Diskuse

Jaroslav Kvapil

Rok, kdy umřel vynálezce ostnatého drátu

(Povídka) Stojím před zchátralým nárožním činžákem, z kterého jsem odstartoval do života. Až po delším vyzvánění na kdovíkolikátý zvonek otvírá vchodové dveře starší muž a kupodivu přistoupí na mé přání se po domě rozhlédnout.

21.3.2023 v 14:06 | Karma článku: 9.39 | Přečteno: 368 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Olča Vodová

paprsky v trávě jako žlutá kuřátka

(také jste šli někdy parkem na sklonku zimy?).....................................................................................................

29.2.2024 v 21:19 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 18 | Diskuse

Zdeňka Ortová

Jsem žena a MDŽ mám ráda

K tvrzení, že MDŽ je svátek zprofanovaný, jen podotknu, že může být, ale ženy, kterým je věnovaný, rozhodně zprofanované nejsou.

29.2.2024 v 17:35 | Karma článku: 14.20 | Přečteno: 199 | Diskuse

Ladislav Jakl

Být fér znamená lhát?

V parku se hlasitě hádá manželský pár o tom, kam pojedou na dovolenou. Z lavičky je pozorují dva něžní chlapci, a jeden z nich praví: „Vidíš, Kryštůfku, já ti říkal, že tahleta smíšená manželství nedělají dobrotu“.

29.2.2024 v 16:15 | Karma článku: 34.60 | Přečteno: 581 | Diskuse

Milan Šupa

Jak se naučit to nejtěžší? Milovat své nepřátele!

To, co bylo dosud už neobstojí! V tlaku nadcházející očisty už nebudou udržitelné, dnes ještě běžné postoje vůči bližním, plné zloby, nenávisti, netolerance, antipatie, bezohlednosti, nebo odsuzování.

29.2.2024 v 16:02 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 68 | Diskuse

Jiří Herblich

Hledejte moudrost v otázkách Božství a naleznete moudrost života projeveného

Jedná-li člověk moudře, jedná s mírou Božskou, která bytuje v nás. Moudrost se skrývá a vytváří závoj, který zahaluje celého člověka a to proto, aby moudří lidé byli chráněni od života, který plyne z nevědomosti.

29.2.2024 v 7:07 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 30 | Diskuse
Počet článků 646 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 993

Neidentifikuji se s žádnými politickými, profesními, náboženskými, myšlenkovými či jinými směry a skupinami. Pokud se některý můj text nebo části textů shodují s názory takových směrů a skupin, je to buď náhodné, nebo způsobené prostupností myšlenek různě zaměřených lidí. Píšu si, co chci a co mám potřebu napsat. Naopak nepíšu ve jménu ani z pověření nikoho jiného. 

https://kvaj.blogspot.com

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Princ William zrušil na poslední chvíli z osobních důvodů účast na akci

Britský princ William (41) odřekl svou účast na úterní vzpomínkové slavnosti na hradě Windsor. Na bohoslužbu za...

Brzobohatý řádil v šatech a paruce. Poprvé veřejně jako Tiffany Richbitch

Ondřej Gregor Brzobohatý (41) vystoupil poprvé veřejně v šatech jako drag queen Tiffany Richbitch. Byl hostem druhého...

Šlo o rozhovor, hájí Gondíková s Benešovou focení do pánských časopisů

Herečky Adéla Gondíková (50) a Lucie Benešová (49) jsou spolužačky z konzervatoře a přátelí se už přes třicet let. V...

Menzelová pomáhá nemocnému Víznerovi. Byl bys hrdý, vzkázala manželovi

Olga Menzelová (46) poslala prostřednictvím Instagramu dojemný vzkaz svému zesnulému muži Jiřímu Menzelovi k jeho...