Středa 8. února 2023, svátek má Milada
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 8. února 2023 Milada

Ad) Kdo dnes hájí Nohavicu…

5. 12. 2022 12:56:25
Kdosi prý pronásleduje učitelku Veroniku Valíkovou za její podporu Jaromíra Nohavici, neboť o ní někdo v diskusi veřejně napsal, že by neměla učit děti, protože je prý ruský šváb, když Nohavicovy písně stále poslouchá.

Pár ruských švábů čili rusů domácích jsem už viděl a mohu prohlásit, aspoň podle fotky, kterou zde paní Valíková prezentuje jako svou podobenku, že se paní učitelka tomuto hmyzu ani v nejmenším nepodobá. Nicméně netuším, jestli má či nemá učit děti. To ať si s ní vyřídí rodiče dětí, které učí a škola, v níž své povolání provozuje, pokud vznikly nějaké dohady, zda je vhodnou pedagožkou.

Jiná věc je, zda si paní učitelka načrtnutý problém dokáže vyřídit sama se svým nitrem. Jelikož však cítila potřebu napsat sveřepou obhajobu (zde) ani ne tak Jaromíra Nohavici jako svých vlastních postojů, domnívám se, že nejspíš moc ne. Jako červená nit se jejím článkem táhne absurdní představa, že je zmíněný písničkář zakazován a pronásledován a že je pronásledována a zakazována i ona sama.

Nic takového se však ani jednomu z nich neděje. Svědčí o tom, že paní Valíková mohla bez potíží uveřejnit zde na blogu (a kdovíkde ještě) svůj obhajovací text a pan Nohavica mohl klidně napsat a nazpívat bez následků svou novou virtuálku „Počkáme, co řekne“ a uveřejnit ji na obskurním YouTube kanálu Jany Bobošíkové. Že je tento kanál obskurní, uvádím jako svůj názor, stejně jako, že „virtuálka“ je jen eufemistický název pro stupidní a lživou odrhovačku. Ostatně sama paní Valíková uvádí, že ta píseň není hluboká, a naopak je jednoduchá, což považuji rovněž za eufemismus.

Rozlišovat mezi negativním kritickým názorem a odsouzením, zakazováním a pronásledováním dělá Veronice Valíkové obecně potíže. Chápu, že se jí dotklo, respektive se o ni rozmázlo jako blátivá koule, když někdo napsal, že je ruský šváb a nemá učit naše děti, poslouchá-li stále Jarka Nohavicu. Jenže s něčím takovým musí počítat každý, kdo publikuje, nebo jinak vystupuje na veřejnosti. Nikdo paní učitelku ale neomezuje, natož aby ji vyhazoval z práce, jak se obává, že jí to snad hrozí.

Myšlení paní Valíkové je vůbec zvláštní. Nohavica mohl vyjádřit svůj postoj k Putinovi tím, že od něj přijal Puškinovu medaili a nevrátil ji, když Putin rozpoutal agresi vůči Ukrajině, mohl napsat „jedovatou virtuálku Počkáme, co řekne, v níž ironizuje jednání některých politiků“, avšak když jeho postoje i nejnovější počin kdokoli zkritizuje či odsoudí, je to prý jakási (asi totalitní) „společenská norma“. Kde k tomu názoru paní učitelka přišla, je ve hvězdách, nebo spíš v její paranoidní (?) mysli.

Podle paní Valíkové píše Jaromír Nohavica protestsongy, které „ze své podstaty ironicky glosují a kritizují mocenskou garnituru, podrývají její autoritu a ukazují věci v jiném světle“. Paní učitelka to dále upřesňuje: „Proto bývají jejich autoři tak často pronásledováni, likvidováni, posíláni do vyhnanství i do gulagů. Své o tom věděli Dante Alighieri, Alexandr Sergejevič Puškin, Karel Havlíček Borovský i Ivan Martin Jirous.“

To je skvěle vyjádřeno, až na to, že Nohavicu ani ji samotnou nikdo nepronásleduje, nelikviduje, neposílá do vyhnanství či do gulagu. Také nevím nic o tom, že by se zmínění literární velikáni lísali k diktátorům, přijímali od vládců medaile a podrývali autoritu těch, kteří podporují napadenou a bránící se zemi, zatímco agresora nechávali v klidu, a ještě obviňovali napadeného, že „velí do války“ a „klaní se symbolu kosy“.

Tady narážím na báseň jistého Marka Řezanky „Pro lásku boží“, která začíná: „Do války velet se dnes jaksi nosí, a kdo by mír chtěl, je hned ‚dezolát‘, jenž neklaní se před symbolem kosy...“. Její autorství bylo chybně připisováno Jaromíru Nohavicovi, nicméně ten se o oné básni vyjádřil pochvalně, což odpovídá tomu, že písničkář nerozlišuje, kdo je napadený a kdo útočník, pomíjí ruské vraždění na Ukrajině, ale má potřebu utahovat si (ve virtuálce) z amerického prezidenta a v souladu s ruskou propagandou se snaží vyvolávat dojem, že je Česko a jeho vláda slouha, který čeká na to, co řekne USA.

Abych to ale celé shrnul, nevím, co Veronika Valíková vykládá ve škole svým žákům či studentům, takže nevím ani to, jestli má či nemá učit děti. Jisté je, že učí, ale pokud žákům tvrdí, že jsou u nás zakazováni nějací umělci a pronásledovaní jejich fanoušci, a to je, jak sama uvádí, znakem totalitních režimů, pak si myslím, že by její učitelování bylo na pováženou. Potom by se totiž pokoušela své posluchače indoktrinovat nepravdami, což bylo vlastní totalitním učitelům.

Autor: Jaroslav Kvapil | pondělí 5.12.2022 12:56 | karma článku: 43.74 | přečteno: 10678x

Další články blogera

Jaroslav Kvapil

Jak vyčistit Augiášův chlév

Když byl českým prezidentem Václav Klaus, vyprávěl se vtip – „Jaký je rozdíl mezi Klausem a Bohem? A odpověď zněla: Bůh si nemyslí, že je Klaus.“ – Mám pocit, že Miloš Zeman by byl rád, kdyby se o něm vyprávělo něco podobného.

4.2.2023 v 12:56 | Karma článku: 21.06 | Přečteno: 681 | Diskuse

Jaroslav Kvapil

Bude Česko jako Uganda nebo Federace Mali?

Přijdu do volební místnosti zřízené ve školní třídě a jak čekám, až najdou mé jméno v seznamu, všimnu si, že za katedrou visí nástěnný obraz se vzorovým skloňováním mužského vlastního jména coby názorná učební pomůcka.

27.1.2023 v 17:06 | Karma článku: 19.90 | Přečteno: 918 | Diskuse

Jaroslav Kvapil

K Nohavicově písni „Počkáme, co řekne“

Navzdory tomu, že mnozí léta pěli chválu na krásu a moudrost zpívané poezie Jaromíra Nohavici, mně se jeho písničky až na výjimky nikdy moc nelíbily. Vadila mi jejich ufňukanost, navíc prezentovaná zpěvákovým unylým projevem.

26.11.2022 v 13:34 | Karma článku: 32.10 | Přečteno: 1863 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Jiří Herblich

Slova vyřčená jsou slovy pochopenými, přesto nejsou stejná, kde je rozdíl?

Nedívej se na zem, ale jednej jako člověk, říká se tomu poznání skutečnosti, kdy jedno pochopí druhé. Nebýt života, nikdy by jste nedošli tam, kde jste.

8.2.2023 v 11:14 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 20 | Diskuse

Karel Trčálek

Jak jsem nešel odhodlaně bojovat do války za generála Pavla a NATO

Když někoho zastihne SMS zpráva o právě probíhající mobilizaci v čajovně, je to důvod k nespoutané radosti...

8.2.2023 v 8:51 | Karma článku: 15.58 | Přečteno: 225 | Diskuse

Gabriela Bretschneiderová

Strážce duše se našel aneb kdo hledá dostává

Jaké bylo mé překvapení osud mi nadělil strážce hned dva. Strážce duše a strážce srdce. Úloha po spřízněné duši musela být rozdělena.

8.2.2023 v 0:12 | Karma článku: 3.95 | Přečteno: 84 |

Olga Medová

MF včera, dnes a zítra

Otvírám poštovní schránku. Aha, dnes jsou jen ty poskládané listy jako to bývalo kdysi. Žádná přidaná hodnota. Auto skončilo.

7.2.2023 v 23:54 | Karma článku: 14.92 | Přečteno: 320 | Diskuse

Josef Nožička

Jak šel vojín Karel odhodlaně bojovat proti bruselské totalitě

Když někoho zastihne SMS zpráva o chystané mobilizaci při sobotní večeři, není to zrovna nic příjemného...

7.2.2023 v 21:12 | Karma článku: 32.10 | Přečteno: 859 |
Počet článků 637 Celková karma 28.23 Průměrná čtenost 972

Neidentifikuji se s žádnými politickými, profesními, náboženskými, myšlenkovými či jinými směry a skupinami. Pokud se některý můj text nebo části textů shodují s názory takových směrů a skupin, je to buď náhodné, nebo způsobené prostupností myšlenek různě zaměřených lidí. Píšu si, co chci a co mám potřebu napsat. Naopak nepíšu ve jménu ani z pověření nikoho jiného. 

https://kvaj.blogspot.com

Z jídelníčku vyřadila zánětlivé potraviny. Za půl roku zhubla 9 kilo

Paní Petra byla vždy sportovně založená. Problém přišel po operaci nohou, kdy musela omezit sport, což se projevilo na...

Každý má nějakou erotickou slabůstku či fetiš. Které patří mezi nejčastější?

Mít v sexuálních hrátkách nějakou více či méně podivnou „úchylku“, která nám dělá dobře, rozhodně není hřích. Je to...

A TOTO VÍTE? K čemu je ten tlustý válec na hlavních moderních tanků

Seriál I na tanku lze identifikovat věci, které mohou u někoho vzbudit otazníky. Například tlustší válec na hlavni kanonu....

Zemřela zpěvačka Naďa Urbánková. Proslavila se hity Závidím či Drahý můj

Ve věku 83 let zemřela v pátek zpěvačka a herečka Naďa Urbánková, držitelka pěti Zlatých slavíků, interpretka hitů...

Žena vypadá jako holčička, lidé zaměňují jejího manžela za tatínka

Třicetiletá Carolyn Fulltzová z USA už je trojnásobnou maminkou, ale stále vypadá jako malá holka. Její o tři roky...