Sobota 3. června 2023, svátek má Tamara
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 3. června 2023 Tamara

Jsme svědky mytologického boje Dobra se Zlem?

8. 09. 2022 13:18:34
Rusko zahájilo agresi (ve své interpretaci speciální operaci) proti Ukrajině mimo jiné prý proto, že se NATO stále víc přibližuje k jeho hranicím a tím Rusko ohrožuje. Zkusím se nyní zamyslet, koho že to vlastně NATO „ohrožuje“.

Podnět k tomuto textu mi dal článek na serveru Novinky.cz, že Rusko žádá o zasedání Rady bezpečnosti OSN (RB OSN) kvůli dodávkám zbraní na Ukrajinu ze západních zemí. Podle stálého zástupce Ruska při OSN Vasilije Něbenzji prý chce Rusko mluvit o skutečných, ne imaginárních problémech. Skutečnou hrozbou pro mezinárodní mír a bezpečnost jsou podle něj dodávky zbraní a vojenského materiálu na Ukrajinu „cizími státy“.

Fakt, že Rusko jako cizí stát brutálně napadlo Ukrajinu, vraždí tam a páchá jiné zrůdnosti, ponechal stálý zástupce Ruska při OSN stranou. Rusko jedná stejně jako kdysi nacistické Německo, které ohrožovalo celou Evropu a vlastně i svět, a přitom Hitler a další vůdčí nacisté vykřikovali, že jsou Německo a jeho oprávněné zájmy ohrožovány. Totéž nyní křičí ruští vládci v čele s Putinem. Ten nemůže jedině snad vykřikovat, že Rusové potřebují větší „lebensraum“ čili životní prostor, nicméně mu to nebrání v tom, aby prosazoval své imperiální zájmy a chtěl Rusku vrátit vliv, jaký měl Sovětský svaz a v zájmu toho vyhrožuje kdekomu.

Koho v Rusku by ale NATO mělo konkrétně ohrožovat? Celou Ruskou federaci jako zemi? Představa, že by státy sdružené v NATO chtěly obsadit a okupovat Rusko, je více než absurdní. Vedle toho, že by to bylo technicky a logisticky velmi náročné až nezvládnutelné, bylo by to i nesmírně nákladné, čemuž by naprosto neodpovídaly případné efekty z toho plynoucí. Nebo by NATO ohrozilo ruské občany? Co by však občané Ruska mohli ztratit, kdyby se jejich země ocitla pod vlivem NATO nebo EU či obecně Západu? Svou chudobu, nesvobodu, policejní šikanu, pronásledování za názory, jež nejsou v souladu s oficiálními?

Myslím si, že by to ruským občanům většinou moc nevadilo, i když je možné, že je tam velké množství těch, kteří neumí na svobodě žít a potřebují klec, tady aby se o ně někdo „staral“, což v praxi znamená, aby jim rozkazoval, řídil je a omezoval. Koho by ale fakticky ohrozilo, kdyby v Rusku zavládla místo současné diktatury demokracie západního střihu, by byl Putin a všichni ti, kteří se pod jeho vedením spolupodílejí na moci.

Vedení Ruska svou žádostí o zasedání Rady bezpečnosti OSN (RB OSN) kvůli dodávkám zbraní na Ukrajinu ze Západu si počíná jako „absolutní padouch“ ve wrestlingovém zápase. Toho francouzský literární kritik a teoretik, filosof a sémiotik Roland Barthes ve své knize „Mytologie“ charakterizuje jako „vrtkavého člověka, jenž uznává pravidla jen tehdy, pokud jsou pro něj užitečná, a porušuje formální kontinuitu póz. Je to člověk nepředvídatelný, a tedy asociální. Schovává se za zákon, když se domnívá, že mu nahrává, ale když se mu to hodí, porušuje jej; někdy popírá formální omezení prostorem ringu, a i nadále zasazuje údery protivníkovi, kterého po právu chrání provazy, jindy zase toto omezení znovu zavádí a dožaduje se ochrany toho, co sám před chviličkou nerespektoval.“

Je to sice neobvyklé, ale právě jsme vlastně svědky mytologického boje Dobra se Zlem, podobně jako tomu bylo za II. světové války, kdy prakticky celý svět bojoval proti Hitlerovi, totiž německému nacismu. Každopádně, pokud tedy nyní ruské vedení, nebo jím pověření lidé hlásají, že Rusko a jeho zájmy ohrožuje „přibližující se NATO“, zbraně dodávané Západem Ukrajině, vlastně říkají, že NATO a potažmo Západ ohrožuje moc současných vládců této největší země světa.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Jaroslav Kvapil | čtvrtek 8.9.2022 13:18 | karma článku: 22.95 | přečteno: 581x

Další články blogera

Jaroslav Kvapil

Pravda o Červené Karkulce

Je hrozné, jak se dneska v zájmu genderové i jiné korektnosti upravují literární díla klasiků. A považte, že dokonce i pohádky. Ještěže na to upozornila jistá učitelka češtiny a dala tím směr našemu vědeckému bádání.

1.4.2023 v 12:48 | Karma článku: 17.15 | Přečteno: 609 | Diskuse

Jaroslav Kvapil

Ježíš na krumpáči

Smrt čeká na všechny, ale v zařízeních, kde tráví své dny lidé na sklonku života, se připomíná naléhavěji než jinde. Následující příběh začíná v roce 1996 v Domově důchodců v Radkově Lhotě, kde je právě hodně živo.

26.3.2023 v 15:34 | Karma článku: 21.07 | Přečteno: 411 | Diskuse

Jaroslav Kvapil

Marie Kudeříková, zatvrzelá až k obdivuhodné statečnosti, popravená právě před 80 lety

Není dobré zlehčovat oběť kohokoli, kdo bojoval proti zlu. To se nám vždycky vymstí. Je ovšem tragicky absurdní, že nemálo z lidí, kteří proti jednomu zlu bojovali, posloužili v konečném důsledku třeba nevědomky jinému zlu.

26.3.2023 v 13:56 | Karma článku: 25.54 | Přečteno: 664 | Diskuse

Jaroslav Kvapil

Rok, kdy umřel vynálezce ostnatého drátu

(Povídka) Stojím před zchátralým nárožním činžákem, z kterého jsem odstartoval do života. Až po delším vyzvánění na kdovíkolikátý zvonek otvírá vchodové dveře starší muž a kupodivu přistoupí na mé přání se po domě rozhlédnout.

21.3.2023 v 14:06 | Karma článku: 9.39 | Přečteno: 338 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Horst Anton Haslbauer

Dále vzpomínám na domov ze zajetí

Slepice seděla na vejcích a pak si hned první den pyšně vykračovala se svými kuřaty po dvoře. Alma zrovna dělala obchůzku a objevila se za rohem. Když zahlédla kuřata, strnula. Slepice nebyly nic nového, především ten nepřívětivý

3.6.2023 v 7:49 | Karma článku: 8.12 | Přečteno: 92 | Diskuse

Janka Melišová

Rolky pre mäsožravcov, vegetariánov aj vegánov

Vopred upozorňujem, že pokiaľ ste kuchári, šéfkuchári, food blogeri, kulinárski fajnšmekri, priaznivci Zdeňka Pohlreicha, čítajte tento článok na vlastné nebezpečenstvo.

2.6.2023 v 19:58 | Karma článku: 20.46 | Přečteno: 466 | Diskuse

Karel Trčálek

Ďáblem posedlá

Bůh nám dává nekonečnou lásku a naději, takže veškeré naše pozemské snažení směřuje k tomu, abychom, až vstaneme z mrtvých, žili věčně. A právě tomu, abychom žili věčně, se Ďábel snaží zabránit!

2.6.2023 v 17:42 | Karma článku: 10.76 | Přečteno: 145 | Diskuse

Jiří Herblich

Kdo by si pomyslel, že ekologie zachvátí celou společnost, která již není společností

Necháme na všech posouzení, jak se povedlo udělat celý článek, který buduje to, co by mohlo nastat, tedy být jako člověk, který věří.

2.6.2023 v 14:01 | Karma článku: 5.52 | Přečteno: 148 | Diskuse

Jan Andrle

Chlebíčky nebo jednohubky?

Dneska doma oslavujeme. Občerstvení pro popíjející jsme připravili. Na téma dnešního blogu mne ovšem navedly nejen naše domácí spory u kuchyňské linky, ale hlavně moje kamarádka z Anglie, momentálně na dovolené v Česku.

1.6.2023 v 22:04 | Karma článku: 21.54 | Přečteno: 636 | Diskuse
Počet článků 646 Celková karma 21.25 Průměrná čtenost 991

Neidentifikuji se s žádnými politickými, profesními, náboženskými, myšlenkovými či jinými směry a skupinami. Pokud se některý můj text nebo části textů shodují s názory takových směrů a skupin, je to buď náhodné, nebo způsobené prostupností myšlenek různě zaměřených lidí. Píšu si, co chci a co mám potřebu napsat. Naopak nepíšu ve jménu ani z pověření nikoho jiného. 

https://kvaj.blogspot.com

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Podávám na Taťánu Kuchařovou žalobu za pomluvu, oznámil Brzobohatý

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) oznámil, že se rozhodl podat žalobu za pomluvu na svou exmanželku Taťánu Kuchařovou (35)....