Sobota 3. června 2023, svátek má Tamara
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 3. června 2023 Tamara

„Na poměry žehrajíce, vzpomeňte si na zajíce…“

4. 09. 2022 10:37:39
Editor analýz a publicistiky Seznam Zprávy Jan Stránský napsal glosu s názvem „Vysmívat se vystrašeným lidem z Václaváku je hloupé a nebezpečné“. Problém je, že tito lidé jsou nebezpeční, ať se jim někdo vysmívá nebo ne.

Kdesi jsem četl, že současná vláda by měla srozumitelně a jednoduše vysvětlovat své kroky i prostým lidem (nechci-li použít slovo hloupým), kteří se obávají o svou existenci. Potíž je v tom, že řešit drahé energie, inflaci a válku na Ukrajině v důsledku ruské agrese, respektive mírnit jejich dopady na nás je v principu velmi složité. A vyřešit, jak jednoduše vysvětlit složité kroky lidem, jejichž chápání je buď limitováno, či ochromeno strachem, je na Nobelovu cenu.

Podobné situace jsou naopak živnou půdou pro populistické „vůdce“, kteří jednoduchá řešení nabízejí, ačkoli dobře vědí, že jsou nereálná a lživá. Až je – řekněme – „vystrašená masa“ vynese k moci, nebude už záležet na tom, jestli dříve lhali. Vždyť máme tragický a hrůzný přiklad z doby, kdy se nacistická stvůra prodrala k moci v Německu za výmarské republiky zmítané záměrně vybičovanou hyperinflací. Pomohlo tehdy jakési jednoduché vysvětlování složitostí prostým lidem?

Pan Stránský napsal ve své glose: „Vysmívat se lidem v natolik mezní situaci, spílat jim do hlupců, Putinových zaprodanců, jak se to děje na sociálních sítích, je nemoudré.“ Vyhlíží to rozumně a pravdivě. Jenže on hned v dalších dvou větách napsal: „Strach má totiž nepříjemnou tendenci růst. Čím je větší, tím silněji zatemňuje svým obětem úsudek. Vyděšený člověk je ochotnější naslouchat manipulátorům a kazatelům fejkových řešení.“ Z toho ale plyne, že sám autor považuje populistickými „vůdci“ zradikalizované lidi, kteří demonstrovali na Václavském náměstí, za hlupáky.

S tím je ovšem těžké něco dělat, snad kromě udílení hraběcích rad Fialově vládě, jak má konat. V diskusi pod glosou někdo napsal: „Taky jsem vystrašený, ale nebudu proti NATO a pro pochopení vraha Putina.“ A dále, že reakce včera demonstrujících jsou nepřiměřené a vysoce nátlakové, a že navíc současné největší problémy nemají okamžitá řešení. Jediné, co podle autora diskusního příspěvku můžeme dělat, je maximálně podporovat Ukrajinu, aby byl odstraněn hlavní důvod problémů, to je agresivní politika Ruska.

Nicméně diskutující naopak požadovali ukončení podpory Ukrajině, že tamní válka není prý naše, a přitom jim bylo fuk, že tu válku rozpoutalo Rusko svým agresivním vpádem do sousední suverénní země. Řeči některých lidí o tom, že ani Ukrajinci nejsou žádní beránci, považuji za dnešních okolností za imbecilní. Beránky nebyli ani Čechoslováci, když naši zemi zabral Hitler. Beránky nebyli ani Poláci, když jejich stát napadlo nacistické Německo z jedné strany a z druhé strany Sovětský svaz.

Pokud dnes padne Ukrajina a Putin ji schlamstne do své tlamy, dřív nebo později napadne také nás a pak bude vlastně jedno, jestli budeme mít na to, abychom se v zimě zahřáli, protože nám bude tak jako tak pořádně horko. Některým ale ne, když včas vlezou Rusku do zadku. Jeden vědec mi v souvislosti s podporou Ukrajinců v jejich obraně proti ruské agresi napsal, že nemáme „dráždit hada bosou nohou“. Hned jsem si vzpomněl na píseň Karla Kryla „Strejček Strach a teta Obava“, v níž zpívá refrén: „Na poměry žehrajíce vzpomeňte si na zajíce, co se krčí u žita, domnívá se, když se bojí, že ho nechá na pokoji liška ryška podšitá..."

Myslím, že nemá smysl cokoli dodávat, snad jen to, že Kryl byl skutečně vizionář, a pokud měl pravdu i v dalších věcech, nečeká nás nic hezkého.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Jaroslav Kvapil | neděle 4.9.2022 10:37 | karma článku: 24.61 | přečteno: 652x

Další články blogera

Jaroslav Kvapil

Pravda o Červené Karkulce

Je hrozné, jak se dneska v zájmu genderové i jiné korektnosti upravují literární díla klasiků. A považte, že dokonce i pohádky. Ještěže na to upozornila jistá učitelka češtiny a dala tím směr našemu vědeckému bádání.

1.4.2023 v 12:48 | Karma článku: 17.15 | Přečteno: 609 | Diskuse

Jaroslav Kvapil

Ježíš na krumpáči

Smrt čeká na všechny, ale v zařízeních, kde tráví své dny lidé na sklonku života, se připomíná naléhavěji než jinde. Následující příběh začíná v roce 1996 v Domově důchodců v Radkově Lhotě, kde je právě hodně živo.

26.3.2023 v 15:34 | Karma článku: 21.07 | Přečteno: 411 | Diskuse

Jaroslav Kvapil

Marie Kudeříková, zatvrzelá až k obdivuhodné statečnosti, popravená právě před 80 lety

Není dobré zlehčovat oběť kohokoli, kdo bojoval proti zlu. To se nám vždycky vymstí. Je ovšem tragicky absurdní, že nemálo z lidí, kteří proti jednomu zlu bojovali, posloužili v konečném důsledku třeba nevědomky jinému zlu.

26.3.2023 v 13:56 | Karma článku: 25.54 | Přečteno: 664 | Diskuse

Jaroslav Kvapil

Rok, kdy umřel vynálezce ostnatého drátu

(Povídka) Stojím před zchátralým nárožním činžákem, z kterého jsem odstartoval do života. Až po delším vyzvánění na kdovíkolikátý zvonek otvírá vchodové dveře starší muž a kupodivu přistoupí na mé přání se po domě rozhlédnout.

21.3.2023 v 14:06 | Karma článku: 9.39 | Přečteno: 338 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Horst Anton Haslbauer

Dále vzpomínám na domov ze zajetí

Slepice seděla na vejcích a pak si hned první den pyšně vykračovala se svými kuřaty po dvoře. Alma zrovna dělala obchůzku a objevila se za rohem. Když zahlédla kuřata, strnula. Slepice nebyly nic nového, především ten nepřívětivý

3.6.2023 v 7:49 | Karma článku: 8.60 | Přečteno: 95 | Diskuse

Janka Melišová

Rolky pre mäsožravcov, vegetariánov aj vegánov

Vopred upozorňujem, že pokiaľ ste kuchári, šéfkuchári, food blogeri, kulinárski fajnšmekri, priaznivci Zdeňka Pohlreicha, čítajte tento článok na vlastné nebezpečenstvo.

2.6.2023 v 19:58 | Karma článku: 21.51 | Přečteno: 468 | Diskuse

Karel Trčálek

Ďáblem posedlá

Bůh nám dává nekonečnou lásku a naději, takže veškeré naše pozemské snažení směřuje k tomu, abychom, až vstaneme z mrtvých, žili věčně. A právě tomu, abychom žili věčně, se Ďábel snaží zabránit!

2.6.2023 v 17:42 | Karma článku: 10.76 | Přečteno: 146 | Diskuse

Jiří Herblich

Kdo by si pomyslel, že ekologie zachvátí celou společnost, která již není společností

Necháme na všech posouzení, jak se povedlo udělat celý článek, který buduje to, co by mohlo nastat, tedy být jako člověk, který věří.

2.6.2023 v 14:01 | Karma článku: 5.52 | Přečteno: 149 | Diskuse

Jan Andrle

Chlebíčky nebo jednohubky?

Dneska doma oslavujeme. Občerstvení pro popíjející jsme připravili. Na téma dnešního blogu mne ovšem navedly nejen naše domácí spory u kuchyňské linky, ale hlavně moje kamarádka z Anglie, momentálně na dovolené v Česku.

1.6.2023 v 22:04 | Karma článku: 21.54 | Přečteno: 636 | Diskuse
Počet článků 646 Celková karma 21.25 Průměrná čtenost 991

Neidentifikuji se s žádnými politickými, profesními, náboženskými, myšlenkovými či jinými směry a skupinami. Pokud se některý můj text nebo části textů shodují s názory takových směrů a skupin, je to buď náhodné, nebo způsobené prostupností myšlenek různě zaměřených lidí. Píšu si, co chci a co mám potřebu napsat. Naopak nepíšu ve jménu ani z pověření nikoho jiného. 

https://kvaj.blogspot.com

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Podávám na Taťánu Kuchařovou žalobu za pomluvu, oznámil Brzobohatý

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) oznámil, že se rozhodl podat žalobu za pomluvu na svou exmanželku Taťánu Kuchařovou (35)....