Sobota 3. června 2023, svátek má Tamara
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 3. června 2023 Tamara

Opravdu je u nás tolik naivních lidí?

3. 09. 2022 11:04:45
Blogerka Bohumila Truhlářová to zřejmě myslela dobře, když napsala, že „pravdu musíme společně hledat, nikdo na ni nemáme patent. Musíme diskutovat u kulatého stolu a hledat řešení, která lidi nerozdělují“.

V perexu citovaný výrok vlastně i dobře zní a působí, i když je ve skutečnosti nereálnou hloupostí. Avšak text Bohumily Truhlářové „Odborníci k veslu – ČR na 1. místě“ (zde) na podobných absurditách stojí. Pokusím se jej rozebrat a začnu hned tím „hledáním pravdy“. Hledat pravdu je sice pěkné, jde ale o to – o čem má být ta pravda? Obecně o životě a o světě? To je při řešení konkrétních problémů k ničemu.

A jakou pravdu bychom se měli snažit nalézt? Třeba tu objektivní, která je nezávislá na subjektu? Ta by se nelíbila nejspíš nikomu. Ani autorce ne, chce-li, aby Česká republika byla na prvním místě. Objektivně je totiž Česko na prvním místě v máločem, a když už je, tak většinou jen dočasně. A právě proto musíme brát ohled na okolní svět, jelikož se bez něj neobejdeme, a kdybychom se obešli, stejně nás ten svět „nenechá na pokoji“.

Fakticky jsou jakékoli konference o společném hledání pravdy absurdní. Přidržím-li se pojetí paní Truhlářové – kdo by měl diskutovat u onoho kulatého stolu? Například všichni občané ČR a volebním právem? Nebo snad i děti? Každopádně by to byl šílený mumraj, a kromě toho tak velké kulaté stoly nejsou. Nebo by to měli být ti „odborníci s vysokým odborným a současně i mravním kreditem“, o kterých autorka píše? Ti by nám totiž podle ní měli vládnout místo „stranických panáků“, protože ti by prý „žili své postavení ve funkcích vykonávaných jakožto služba lidem“.

I kdyby se dalo věřit tomu, že by zmínění „odborníci“ vykonávali své funkce jako službu lidem, kdo by měl rozhodovat, kteří lidé to jsou? Zřejmě celý národ. Avšak právě to se děje formou voleb. Nebo snad zná autorka lepší způsob, než jsou volby? Přímou demokracii? Jenže rozhodovat o všem na úrovni státu v referendech je technicky a finančně neúnosné, nepraktické a byl by to podobný mumraj, jako bychom všichni každou chvíli seděli u obrovského kulatého stolu.

Možná by stačilo, aby paní Truhlářová nevnímala politiky, kteří tvoří parlament a vládu, jako vládce a vrchnost. (Tento pojem zde razí například blogerka Kateřina Lhotská, avšak u ní se nejedná o naivitu, nýbrž o záměrné zkreslování skutečnosti.) Ač se totiž někteří politici jako vrchnost snažili a snaží chovat, jsou pouhými zvolenými zástupci svých voličů, ježto máme zastupitelskou demokracii. Kdo je vlastně odborník na politiku? Odbornost a profese politik neexistuje. Jsou politologové, ale to jsou „vykladači“ politiky, nikoli politici.

Pak tu máme „hledání řešení, která lidi nerozdělují“, jak je navrhuje Bohumila Truhlářová. Jde o to, jestli má autorka na mysli řešení konkrétních problémů nebo rozporů. Problémy jistě existují a jsou různě zaměření lidé či skupiny, jež se domnívají, že jejich řešení znají, avšak ona jednotlivá řešení jsou rozporná. Jedná-li o rozpory neantagonistické, jaké jsou třeba v případech problémů týkajících se vybudování kanalizace či chodníku v obci, jistě se dají najít řešení, jež nebudou lidi rozdělovat.

Pokud jde ale o rozpory antagonistické, hledání nerozdělujících řešení je téměř či úplně nemožné, protože jde o nesmiřitelné protiklady. Třeba mně je odporný nacionalismus, k jakému ovšem inklinuje paní Truhlářová – viz „ČR na prvním místě“. Považuji jej za krátkozraký pohled z žabí perspektivy, který vede v konečném důsledku ke katastrofě, o kterých jsou příkladů plné dějiny (nejvýraznější: nacistické Německo, současné Rusko).

Potíž je zřejmě v tom, že je Bohumila Truhlářová až neskutečně naivní (aspoň doufám, že jenom naivní). K tomu názoru mě vede například verzálkami napsaná výzva v článku: „Je čas se probudit a určit národní zájmy.“ (Já tento nesmysl křičet velkými písmeny nebudu.) Myslí si snad autorka, že všichni, kteří se nedívají na realitu kolem sebe jejíma očima, spí? A co přesně jsou ony „národní zájmy“? Měly by se o tom do nekonečna dohadovat obě komory parlamentu a stejně se ničeho nedobrat? Či by se mělo uspořádat referendum o tom, co jsou národní zájmy? Nebo snad by si měl národ kvůli tomu sednout ke kulatému stolu?

Kromě toho výzva k probuzení evokuje název ilustrovaného časopisu „Probuďte se!“ vydávaného společností „Strážná věž“, kterážto organizace jedná ve prospěch Svědků Jehovových. A přesně tak, jako to činí jehovisté, se mi jeví argumentace paní Truhlářové.

Korunu svému textu nasadila autorka v jeho závěru, kde píše, že „až budeme umírat, nebudeme se zodpovídat z toho, jací byli lidé kolem, skládat účty budeme ze své zodpovědnosti za své kroky životem“. To by mě fakt zajímalo, kdy a komu se zodpovídá a jaké účty skládá třeba ten, který havaruje v autě a je na místě mrtev? Nebo jak se zodpovídá člověk, který se narodí jako mentálně retardovaný? To jsou ale otázky pro jiný článek.

Napsal jsem Bohumile Truhlářové do diskuse, že je její text naivní a hloupoučký, až to děsí. Ještě víc mě ale děsí, jakou nabírá karmu. Snad je to jen optický klam vznikající v této bublině, protože představa masy takto naivních lidí je přímo hrůzostrašná. Pan Josef Bárta 70286 napsal do diskuse: „Tak tohle je pozvánka na dnešní demonstraci.“ Ačkoli se zmíněným blogerem většinou nesouhlasím, v tomto případě mám podobný názor jako on.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Jaroslav Kvapil | sobota 3.9.2022 11:04 | karma článku: 21.10 | přečteno: 1093x

Další články blogera

Jaroslav Kvapil

Pravda o Červené Karkulce

Je hrozné, jak se dneska v zájmu genderové i jiné korektnosti upravují literární díla klasiků. A považte, že dokonce i pohádky. Ještěže na to upozornila jistá učitelka češtiny a dala tím směr našemu vědeckému bádání.

1.4.2023 v 12:48 | Karma článku: 17.15 | Přečteno: 609 | Diskuse

Jaroslav Kvapil

Ježíš na krumpáči

Smrt čeká na všechny, ale v zařízeních, kde tráví své dny lidé na sklonku života, se připomíná naléhavěji než jinde. Následující příběh začíná v roce 1996 v Domově důchodců v Radkově Lhotě, kde je právě hodně živo.

26.3.2023 v 15:34 | Karma článku: 21.07 | Přečteno: 411 | Diskuse

Jaroslav Kvapil

Marie Kudeříková, zatvrzelá až k obdivuhodné statečnosti, popravená právě před 80 lety

Není dobré zlehčovat oběť kohokoli, kdo bojoval proti zlu. To se nám vždycky vymstí. Je ovšem tragicky absurdní, že nemálo z lidí, kteří proti jednomu zlu bojovali, posloužili v konečném důsledku třeba nevědomky jinému zlu.

26.3.2023 v 13:56 | Karma článku: 25.54 | Přečteno: 664 | Diskuse

Jaroslav Kvapil

Rok, kdy umřel vynálezce ostnatého drátu

(Povídka) Stojím před zchátralým nárožním činžákem, z kterého jsem odstartoval do života. Až po delším vyzvánění na kdovíkolikátý zvonek otvírá vchodové dveře starší muž a kupodivu přistoupí na mé přání se po domě rozhlédnout.

21.3.2023 v 14:06 | Karma článku: 9.39 | Přečteno: 338 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Jan Andrle

Těsně vedle

Důvěra v politiky není láska bezmezná. Současná vláda jako by si pořád myslela, že její voliči, ke kterým se počítám, ji budou tleskat a obdivovat za kdejakou krávovinu. Tak tedy ne, aspoň za mě.

3.6.2023 v 13:43 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 5 | Diskuse

Horst Anton Haslbauer

Dále vzpomínám na domov ze zajetí

Slepice seděla na vejcích a pak si hned první den pyšně vykračovala se svými kuřaty po dvoře. Alma zrovna dělala obchůzku a objevila se za rohem. Když zahlédla kuřata, strnula. Slepice nebyly nic nového, především ten nepřívětivý

3.6.2023 v 7:49 | Karma článku: 9.58 | Přečteno: 124 | Diskuse

Janka Melišová

Rolky pre mäsožravcov, vegetariánov aj vegánov

Vopred upozorňujem, že pokiaľ ste kuchári, šéfkuchári, food blogeri, kulinárski fajnšmekri, priaznivci Zdeňka Pohlreicha, čítajte tento článok na vlastné nebezpečenstvo.

2.6.2023 v 19:58 | Karma článku: 21.51 | Přečteno: 502 | Diskuse

Karel Trčálek

Ďáblem posedlá

Bůh nám dává nekonečnou lásku a naději, takže veškeré naše pozemské snažení směřuje k tomu, abychom, až vstaneme z mrtvých, žili věčně. A právě tomu, abychom žili věčně, se Ďábel snaží zabránit!

2.6.2023 v 17:42 | Karma článku: 11.11 | Přečteno: 150 | Diskuse

Jiří Herblich

Kdo by si pomyslel, že ekologie zachvátí celou společnost, která již není společností

Necháme na všech posouzení, jak se povedlo udělat celý článek, který buduje to, co by mohlo nastat, tedy být jako člověk, který věří.

2.6.2023 v 14:01 | Karma článku: 5.95 | Přečteno: 152 | Diskuse
Počet článků 646 Celková karma 21.25 Průměrná čtenost 991

Neidentifikuji se s žádnými politickými, profesními, náboženskými, myšlenkovými či jinými směry a skupinami. Pokud se některý můj text nebo části textů shodují s názory takových směrů a skupin, je to buď náhodné, nebo způsobené prostupností myšlenek různě zaměřených lidí. Píšu si, co chci a co mám potřebu napsat. Naopak nepíšu ve jménu ani z pověření nikoho jiného. 

https://kvaj.blogspot.com

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Podávám na Taťánu Kuchařovou žalobu za pomluvu, oznámil Brzobohatý

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) oznámil, že se rozhodl podat žalobu za pomluvu na svou exmanželku Taťánu Kuchařovou (35)....