Komu se líbí úvaha paní Lhotské, je fotbalista (polemika)

19. 09. 2019 13:52:41
Velmi mě mrzí, že dva dni po sobě polemizuji s Kateřinou Lhotskou. Když ona ale ve svém novém textu opět prohlásila takovou zjevnou nepravdu a spousta lidí jí na to skáče, že mi to nedá. A víte co – vůbec mě to nemrzí.

Ve své nejčerstvější úvaze „Nálepkování budiž pochváleno“ paní Lhotská píše, že vyšla z dotazu, jak čelí tomu, že „kvůli kritice Západu může být onálepkována jako fanynka Ruska a Vladimira Putina“, a pojala ji jako obecné zamyšlení nad nálepkováním. Lze říct, že nálepku fanynky Ruska a Putina od sebe odpinkla inteligentně, elegantně a s jemným humorem. Samotné úvaze by také nebylo možné příliš vytknout, kdyby se nedopustila dvou chybných výroků.

Ve své úvaze Kateřina Lhotská napřed dlouze rozebírá, jak je prospěšné nálepkování kuchyňských dóz, aby si neosolila kávu a neosladila polévku. A pak přišel její první mylný výrok: „Úplně stejně to funguje i u nálepkování lidí.“ V diskusi pod blogem paní Lhotské jsem k tomu uvedl přibližně toto. Pochybené je především srovnávání nálepek na pikslách s cukrem a solí s nálepkováním lidí. Nálepky dóz v kuchyni mají oprávnění, neboť označují stejnorodý obsah, který se v nich nachází. Avšak „myšlenkový a emoční“ obsah piksly zvané člověk není stejnorodý nikdy.

Je tedy jasné, že jakékoli označení člověka je vždy zjednodušující. A v tomto okamžiku se nabízí otázka, jestli je nálepkování lidí bazálně špatné? To všechno si Kateřina Lhotská samozřejmě uvědomuje, protože je velmi inteligentní. Jestliže však problém nálepkování nahlíží chybně tak, že v případě dóz v kuchyni a lidí funguje stejně, nutně musela dospět k druhému lapsu, když napsala: „Otázkou ovšem je, jak člověka onálepkovat správně.“ Od této věty totiž už neřeší nálepkování, nýbrž kvadraturu kruhu, protože není žádné správné a špatné nálepkování lidí. Pokusím se to vysvětlit na tom, co jsem přibližně také napsal do diskuse pod blogem paní Lhotské.

Řeknu-li o někom, že je třeba učitel (fotbalista, kopáč, baletka, úřednice...), může to být pravda, ale nikdy není celá. Každý člověk hraje ve svém životě spoustu rolí. Pak záleží na tom, čeho chce člověk oním označením dosáhnout. Dejme tomu, že se bavím se známým a zeptám se ho: „Znáš Nováka?“ On odpoví: „Neznám.“ A já řeknu: „To je přece ten fotbalista.“ V takovém případě je nálepka „fotbalista“ použita neutrálně a nelze proti ní nic namítat, neboť jsem nehodlal známému předložit vyčerpávající charakteristiku Novákovy složité a temné osobnosti, ale jen ho identifikovat mezi jinými Nováky. V tomto případě jednám podobně (nikoli úplně stejně), jako když dám na jednu pikslu nálepku „cukr“ a na druhou „sůl“.

Jiná situace nastane, když se zeptám známého: „Víš, že Novák prohlásil úvahu Kateřiny Lhotské za vynikající?“ On se podiví: „Jak je to možné?“ A já odpovím: „Je to zkrátka fotbalista.“ Tady je jasné, že jsem nálepku fotbalista použil pejorativně jako prototyp blbce. Když tedy někdo paní Lhotské připlácne nálepku fanynky Ruska a Vladimira Putina, může to svědčit buď o tom, že je dotyčný hlupák či fanatik s černobílým viděním světa, nebo ji chtěl prostě jen urazit.

Ovšem snaha někoho urazit má jeden háček. Aby si člověk byl jistý, že se mu to podařilo, musí ten, kdo má být uražen, vnímat nálepku skutečně jako dehonestující. Když o někom řeknu, že je idiot, je téměř jisté, že jsem použil urážlivou nálepku, ačkoli původně šlo o lékařský termín. Prohlásím-li však o někom, že je fanynkou Ruska a Vladimira Putina, není to principiálně negativní nálepka. Třeba já mám velmi rád ruskou literaturu, písně, přírodu, a je toho spousta, co mám na Rusku rád. A proč by někdo nemohl být fanynkou Vladimira Putina? Třeba dotyčná obdivuje jeho bujnou kštici, vysokou postavu, skromnost a empatii... Co já vím.

Netuším, jak ve skutečnosti vnímá Kateřina Lhotská nálepku fanynky Ruska a Putina. Když ji ale pouhý dotaz, jak čelí tomu, kdyby ji někdo nálepku takové fanynky přilepil, přiměl k úvaze o nálepkování, napadá mě, že podobnou nálepku sama moc pozitivně nevnímá.

Odkaz na blog paní Lhotské: https://lhotska.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=726138

Autor: Jaroslav Kvapil | čtvrtek 19.9.2019 13:52 | karma článku: 14.84 | přečteno: 820x

Další články blogera

Jaroslav Kvapil

Podzimní zrcadlení v Máchově jezeře

Jelikož byl v sobotu 19. října 2019 příjemný podzimní den, vyjeli jsme asi hodinku cesty od nás k Máchovu jezeru. Mohu předeslat, že to byl vydařený výlet.

20.10.2019 v 18:01 | Karma článku: 16.22 | Přečteno: 328 | Diskuse

Jaroslav Kvapil

Má se „obyčejný“ člověk stydět za normalizaci?

Otázku do titulku jsem vytvořil z diskusního příspěvku pod článkem Oto Jurnečky „Zahradil: Gottovo zbožštění jako generální pardon normalizaci“, protože mi odpověď na ni připadá nyní, třicet let po sametové revoluci, podstatná.

9.10.2019 v 18:06 | Karma článku: 20.26 | Přečteno: 870 | Diskuse

Jaroslav Kvapil

O frustrovaných lidech zklamaných osudem

Miloš Zeman se snažil v minulosti charakterizovat pojem pražská kavárna, jímž paušálně označoval své kritiky, tvrzením, že pražskou kavárnu tvoří lidé frustrovaní, zklamaní osudem.

7.10.2019 v 18:52 | Karma článku: 26.30 | Přečteno: 883 | Diskuse

Jaroslav Kvapil

„Zůstanu svůj…, mé písně nešidily“

Nechtěl jsem se k úmrtí Karla Gotta vyjadřovat, neboť z mého pohledu očekávaně umřel starý muž, který byl už několik let velmi vážně nemocen. Pak jsem ale narazil na anketu, zda slavný zpěvák má či nemá mít státní pohřeb.

3.10.2019 v 14:39 | Karma článku: 19.09 | Přečteno: 881 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Beata Krusic

Jak Josef Zíma ocenil jednu moji nohu...

Aneb Jak mi Josef Zíma dodal klid a jistotu... (A ne jen tehdy, když mě lidsky pochopil, ale v podstatě neustále mi do života přinášel štěstí..., protože tu jeho radost v hlase, jsem vnímala celý život!

22.10.2019 v 13:37 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Michal Pohanka

Podivuhodná změna chování u mužů, když si chtějí zaš...pásovat

Nezaslouží si snad i použitelná hajzlmadam s IQ splachovadla svých patnáct minut slávy? Jistěže ano! Jen pro takové chvíle přece stojí za to žít. Jen pro takové chvíle přece stojí...

22.10.2019 v 13:29 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 1 | Diskuse

Jiří Turner

Mediální ghetto

Svoboda projevu a svobodný přístup k informacím nejsou žádnou zárukou svobodného myšlení. Myslím, že mnoho lidí tuto svobodu nepotřebuje a možná ani nechce. Někomu třeba komplikuje život i možnost volby.

22.10.2019 v 11:15 | Karma článku: 9.47 | Přečteno: 288 | Diskuse

Katerina Kaltsogianni

Kurdové mají obdobné problémy jako měli řečtí Makedonci

Dívám se na plačící ženy, jejich děti, zoufalé muže, kteří utíkají před bombardování v Sýrii. Je mi jich skutečně líto. Poslouchám v TV pár Kurdů, kde se dozvídám, že jim Turci nepovolili kurdská příjmení. Historie se opakuje.

22.10.2019 v 10:42 | Karma článku: 10.20 | Přečteno: 200 | Diskuse

Jakub Beznoska

Město přidělilo byty nepřizpůsobivým...

...dům poté bude muset hlídat ostraha a bezpečnostní kamery.. Již z tohoto lze usuzovat, že se sociální projekt moc nepovedl.

21.10.2019 v 22:28 | Karma článku: 39.96 | Přečteno: 1574 | Diskuse
Počet článků 488 Celková karma 23.74 Průměrná čtenost 954

Neidentifikuji se s žádnými politickými, profesními, náboženskými, myšlenkovými či jinými směry a skupinami. Pokud se některý můj text nebo části textů shodují s názory takových směrů a skupin, je to buď náhodné, nebo způsobené prostupností myšlenek různě zaměřených lidí. Píšu si, co chci a co mám potřebu napsat. Naopak nepíšu ve jménu ani z pověření nikoho jiného. 

https://kvaj.blogspot.com

Najdete na iDNES.cz