Jak si Kateřina Lhotská spletla pojmy s dojmy (polemika)

18. 09. 2019 11:23:40
Nějak mi utekl blog Kateřiny Lhotské „Zastavení stíhání Andreje Babiše jako test demokracie“, ale upozornila mě na něj polemika Jiřího Turnera „Zastavení stíhání Andreje Babiše jako lest demokracie“. Přidám rovněž svou polemiku.

Kateřina Lhotská ve svém textu vychází z teze, že pro stabilitu demokracie je důležité, „když se opírá o tři funkční pilíře moci: zákonodárné ve formě parlamentu, výkonné představované prezidentem a vládou a soudní, kterou tvoří systém nezávislých soudů a státních zastupitelství“. Je mi líto, ale už v této tezi poněkud zkresluje.

Má pravdu, že se demokratický stát opírá o tři pilíře moci – zákonodárné, výkonné a soudní. Soudní moc však reprezentují nezávislé soudy, zatímco státní zastupitelství jsou součástí výkonu spravedlnosti, kam kromě činnosti soudů a stáních zástupců spadají i činnost policie, státní správy soudů, advokacie, notářství a soukromých exekutorů. Často užívaný výraz justice čili spravedlnost přitom není odborným termínem. Poprvé si tedy paní Lhotská spletla pojem se svým dojmem, když zaměnila termín soudnictví za termín justice.

Dále paní Lhotská uvádí: „Pokud jeden z těchto pilířů nefunguje, demokracie se zhroutí. Proto je tak důležité o každý z nich pečovat. Což v případě soudní moci znamená, že její rozhodnutí jsou politiky nejen respektována, ale také nezpochybňována.“ To je však zcela absurdní tvrzení. Jaký vliv má zpochybňování výroků soudů politiky (občany) na fungování soudní moci? Takové zpochybňování se přece děje dnes a denně. Kdejaký odsouzený tvrdí, že je nevinen a že soud ho odsoudil neprávem. V případě Andreje Babiše a dalších obviněných v kauze "Čapí hnízdo" nota bene k žádnému soudnímu rozhodnutí nedošlo. Příslušný státní zástupce jen rozhodl, že tento případ nebude žalovat u soudu.

Následně paní Lhotská známkuje politiky podle toho, jak se vyjádřili k zastavení trestního stíhání Andreje Babiše. Když pominu, že podobná činnost je sama o sobě fraškou, nelze pominout, že své známkování sestavila účelově, aby mohla dojít k závěru, že piráti v něm propadli a měli by prý stokrát opsat větu: „Zpochybňovat a odmítat rozhodnutí justice jest v demokracii nepřípustné.“ Proč by proboha měl někdo opisovat takový nesmysl?

Termín justice, jak už řečeno, zahrnuje činnost řady orgánů a proč by v demokracii nemělo být přípustné zpochybnit například rozhodnutí policie, exekutora, advokáta či státního zástupce? Proč by člověk nemohl vyjádřit, že něco považuje za špatné, když to za špatné považuje? Jestliže existuje svoboda slova jako neoddělitelná součást demokracie, může každý verbálně zpochybňovat a odmítat, co chce a jak chce. Pokud přitom poruší zákon, může být za to stíhán a posléze žalován a odsouzen.

Avšak ani logicky a technicky tvrzení, že „zpochybňovat a odmítat rozhodnutí justice jest v demokracii nepřípustné“, nedává smysl. Přece když o někom rozhodne okresní soud, že je vinen, může se dotyčný odvolat, a to postupně až k nejvyššímu soudu a existují ještě další opravné prostředky, třeba dovolání. A co jiného je odvolání než „zpochybnění a odmítnutí rozhodnutí justice" (zachovám-li termín paní Lhotské)?

Kromě toho přetrvává zcela zásadní argument, že v kauze „Čapí hnízdo“ žádný soud ještě o ničem nerozhodl. Šlo jen o to, že příslušný státní zástupce neshledal dostatečné důvody ke vznesení žaloby. A pokud je mi známo, jeho rozhodnutí bude přezkoumávat nadřízené státní zastupitelství.

Nakonec ještě připojím výrok české právničky, právní teoretičky, soudkyně a bezpartijní političky, bývalé předsedkyně Nejvyššího soudu a bývalé místopředsedkyně Ústavního soudu Elišky Wagnerové, který k tématu zastavení trestního stíhání Andreje Babiše a dalších obviněných v kauze „Čapí hnízdo“ pronesla v pořadu „Otázky Václava Moravce“: „Jestli to stálo na tom, jestli je něco malý nebo střední podnik, a čtyři roky o tom budu přemýšlet, to tedy pardon, to je velmi špatná vizitka pro právní stát.“

Zde jsou odkazy na blog Kateřiny Lhotské a polemiku Jiřího Turnera:
https://lhotska.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=727928
https://turnerjiri.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=728218

Autor: Jaroslav Kvapil | středa 18.9.2019 11:23 | karma článku: 24.76 | přečteno: 1216x

Další články blogera

Jaroslav Kvapil

Podzimní zrcadlení v Máchově jezeře

Jelikož byl v sobotu 19. října 2019 příjemný podzimní den, vyjeli jsme asi hodinku cesty od nás k Máchovu jezeru. Mohu předeslat, že to byl vydařený výlet.

20.10.2019 v 18:01 | Karma článku: 16.22 | Přečteno: 328 | Diskuse

Jaroslav Kvapil

Má se „obyčejný“ člověk stydět za normalizaci?

Otázku do titulku jsem vytvořil z diskusního příspěvku pod článkem Oto Jurnečky „Zahradil: Gottovo zbožštění jako generální pardon normalizaci“, protože mi odpověď na ni připadá nyní, třicet let po sametové revoluci, podstatná.

9.10.2019 v 18:06 | Karma článku: 20.26 | Přečteno: 870 | Diskuse

Jaroslav Kvapil

O frustrovaných lidech zklamaných osudem

Miloš Zeman se snažil v minulosti charakterizovat pojem pražská kavárna, jímž paušálně označoval své kritiky, tvrzením, že pražskou kavárnu tvoří lidé frustrovaní, zklamaní osudem.

7.10.2019 v 18:52 | Karma článku: 26.30 | Přečteno: 883 | Diskuse

Jaroslav Kvapil

„Zůstanu svůj…, mé písně nešidily“

Nechtěl jsem se k úmrtí Karla Gotta vyjadřovat, neboť z mého pohledu očekávaně umřel starý muž, který byl už několik let velmi vážně nemocen. Pak jsem ale narazil na anketu, zda slavný zpěvák má či nemá mít státní pohřeb.

3.10.2019 v 14:39 | Karma článku: 19.09 | Přečteno: 881 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Beata Krusic

Jak Josef Zíma ocenil jednu moji nohu...

Aneb Jak mi Josef Zíma dodal klid a jistotu... (A ne jen tehdy, když mě lidsky pochopil, ale v podstatě neustále mi do života přinášel štěstí..., protože tu jeho radost v hlase, jsem vnímala celý život!

22.10.2019 v 13:37 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Michal Pohanka

Podivuhodná změna chování u mužů, když si chtějí zaš...pásovat

Nezaslouží si snad i použitelná hajzlmadam s IQ splachovadla svých patnáct minut slávy? Jistěže ano! Jen pro takové chvíle přece stojí za to žít. Jen pro takové chvíle přece stojí...

22.10.2019 v 13:29 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 1 | Diskuse

Jiří Turner

Mediální ghetto

Svoboda projevu a svobodný přístup k informacím nejsou žádnou zárukou svobodného myšlení. Myslím, že mnoho lidí tuto svobodu nepotřebuje a možná ani nechce. Někomu třeba komplikuje život i možnost volby.

22.10.2019 v 11:15 | Karma článku: 9.47 | Přečteno: 288 | Diskuse

Katerina Kaltsogianni

Kurdové mají obdobné problémy jako měli řečtí Makedonci

Dívám se na plačící ženy, jejich děti, zoufalé muže, kteří utíkají před bombardování v Sýrii. Je mi jich skutečně líto. Poslouchám v TV pár Kurdů, kde se dozvídám, že jim Turci nepovolili kurdská příjmení. Historie se opakuje.

22.10.2019 v 10:42 | Karma článku: 10.20 | Přečteno: 200 | Diskuse

Jakub Beznoska

Město přidělilo byty nepřizpůsobivým...

...dům poté bude muset hlídat ostraha a bezpečnostní kamery.. Již z tohoto lze usuzovat, že se sociální projekt moc nepovedl.

21.10.2019 v 22:28 | Karma článku: 39.96 | Přečteno: 1574 | Diskuse
Počet článků 488 Celková karma 23.74 Průměrná čtenost 954

Neidentifikuji se s žádnými politickými, profesními, náboženskými, myšlenkovými či jinými směry a skupinami. Pokud se některý můj text nebo části textů shodují s názory takových směrů a skupin, je to buď náhodné, nebo způsobené prostupností myšlenek různě zaměřených lidí. Píšu si, co chci a co mám potřebu napsat. Naopak nepíšu ve jménu ani z pověření nikoho jiného. 

https://kvaj.blogspot.com

Najdete na iDNES.cz