Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zemanovy výroky a politicky korektní Evropa

14. 11. 2017 11:27:33
Za Antihavla označil evropský server Politico prezidenta Miloše Zemana. Podle serveru je Zeman „neomalený, provokuje a je bezostyšně politicky nekorektní“. Pro nás to není nic nového, zajímavější je ale, proč si to Politico myslí.

Jako důkaz Zemanovy politické nekorektnosti a neomalenosti server uvedl například jeho výroky, že »devadesát procent Romů v ČR jsou „nepřizpůsobiví“ flákači«, nebo starší tvrzení, že »Muslimské bratrstvo organizuje uprchlíky s cílem zaplavit jimi Evropu«. Věc se má ovšem tak, že Miloš Zeman právě takovými hláškami u mnohých lidí u nás boduje. Z pozice hlavy státu totiž vyjadřuje nahlas jakoby mínění běžných lidí. Například s tím jeho názorem na Romy by v Česku souhlasila nejspíš většina obyčejných i neobyčejných lidí. A o organizovaném importu „uprchlíků“ je přesvědčena také významná část naší populace. No a politická nekorektnost – toť rajská hudba v uších těch, jimž politicky korektní Evropa leze už dávno krkem.

K tomu se přidává jakýsi prvek vzdoru. Čím agresivněji a hlasitěji bude EU prosazovat politickou korektnost, čím víc budou Miloši Zemanovi jeho odpůrci spílat, tím víc ho budou jeho stoupenci a obdivovatelé adorovat coby nějakého bojovníka proti domácímu i evropskému establishmentu a za práva „nás neprivilegovaných lidí“, které ovládají, okrádají a podvádějí prospěchářští političtí dinosauři a zneužívá skupina intelektuálských samozvanců. Pro ty druhé používá Zeman označení „pražská kavárna“. Je to absurdní, protože Miloš Zeman sám je intelektuál, nepřehlédnutelná součást establishmentu a také politický dinosaurus. To ovšem nebrání jeho obdivovatelům v tom, aby se s ním identifikovali, jako by současný prezident byl něco jiného.

Miloš Zeman samozřejmě proti ničemu a za nikoho (s výjimkou sebe sama) nebojuje a v podstatě ani nemůže. Nicméně dobře ví, co dělá. Dokázal úspěšně zneužít nízké pudy veřejnosti pro svůj prospěch a do značné míry rozdělit lidi na své stoupence a odpůrce. A čím budou tyto dvě skupiny semknutější do smeček, které po sobě nenávistně štěkají, tím víc se Miloši Zemanovi bude „jeho dílo“ dařit. Tedy jestli bude smečka jeho stoupenců silnější a dokud on sám bude schopen vůbec něco dělat. Problém však tvoří ti, jež se neřadí ani do jedné smečky, kteří nepřistoupili na Zemanovu hru, neboť ani on ani nikdo jiný netuší, co si tito lidé doopravdy myslí a jak se (třeba při volbě prezidenta) rozhodnou.

A teď si bez ohledu na Miloše Zemana dovolím pár otázek. Co je pro ČR výhodnější? Přiklonit se na stranu, kterou reprezentuje náš současný prezident a zatvrdit či zasukovat se proti politicky korektní Evropské unii? Nebo se stát součástí multikulturního proudu, podřídit se a těžit z pozice ve středu velkého celku, podobně jako malá rybka uprostřed velkého hejna?

Zdálo by se, že pro stanovení správné odpovědi bude záležet na tom, zda se vyplní vize, že muslimští uprchlíci zaplaví Evropu. Jenže, pokud se tak stane, bude už úplně jedno, jestli se Česko bránilo „vítací“ politice EU nebo ne. Představa, že zůstaneme svobodnou enklávou uprostřed jakéhosi „evropského chalífátu“, je absurdní. Vím, lze namítnout, že je třeba bojovat proti tomu, aby k něčemu takovému došlo. A kdo proti tomu vlastně bojuje? Miloš Zeman? A jak? Tím, že říká, že Muslimské bratrstvo organizuje uprchlíky? Nebo je snad bojem, když třeba zde na blogu idnes.cz nebo i jinde různí panikáři líčí apokalyptické vize budoucnosti?

Mám rád otevřené konce, tak nechť si každý odpoví sám.

Autor: Jaroslav Kvapil | úterý 14.11.2017 11:27 | karma článku: 24.36 | přečteno: 2169x

Další články blogera

Jaroslav Kvapil

V ruinách pivovaru (povídka)

Věděl, že už neusne, a tak civěl z okna. Venku se ještě nerozednívalo, ale úplná tma také nebyla. Na druhé straně dvora před brankou v jediné nerozbořené zdí pivovaru náhle spatřil postavu v tmavém kabátě skoro až na zem.

18.11.2017 v 12:14 | Karma článku: 5.79 | Přečteno: 133 | Diskuse

Jaroslav Kvapil

Věřit a spekulovat je snazší než se učit a poznávat

K tomuto článku mě přiměly zdejší polemiky zastánce evoluce Jana Švadlenky, buněčného biologa, s texty Mariána Kapolky, který naopak zpochybňuje evoluční vývoj, jak jej vykládá současná věda.

8.11.2017 v 1:18 | Karma článku: 12.33 | Přečteno: 362 | Diskuse

Jaroslav Kvapil

Hráč Fulghum v českém pekle

Kdyby se dalo soudit podle textů na blogu idnes.cz, žije Česko vysokou politikou. Kdekdo se trápí tím, jakou a zda vůbec budeme mít vládu, sněmovnu, kdo se s kým spojí... Také jsem se zapojil do těchto debat, ale jsou frustrující.

2.11.2017 v 1:21 | Karma článku: 15.15 | Přečteno: 391 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Barbora Hrušková

Alza - dvakrát a dost

Právě jsem zjistila, že můžu mít ve 34 letech infarkt... stačí si dvakrát objednat něco v Alze a hned je zaděláno. Člověk si myslí, že ho už ho nemůže nic překvapit, nic vytočit a pak se objeví Alza a její infolinka a najednou

21.11.2017 v 11:31 | Karma článku: 19.52 | Přečteno: 950 | Diskuse

Filip Kosák

Feministky mají knírek

Žijeme ve 21. století a spousta věcí je jinak, než tomu bylo dříve. Tak například tu máme ženskou emancipaci. Ta je hodně důležitá, protože ženy dneska mohou klidně fárat do dolů anebo močit vestoje.

21.11.2017 v 9:48 | Karma článku: 18.84 | Přečteno: 437 | Diskuse

Jana Slaninová

Pět romáckejch sluníček a bezďák

Prší. Psa by nevyhnal. Deštník posílá k zemi proudy vody a cáká na nohy. Lezu do tramvaje a tam sedí v reflexních montérkách pět cigánských šohajů.

21.11.2017 v 8:08 | Karma článku: 22.03 | Přečteno: 877 | Diskuse

Helena Vlachová

O řeckém jogurtu Čechách

Mohla bych dnes začít jako v pohádce. Byl jednou jeden bílý jogurt a všichni jej měli rádi. Za to, že voněl po smetaně...

21.11.2017 v 6:05 | Karma článku: 28.91 | Přečteno: 1025 | Diskuse

Jan Andrle

Predátoři

To mírné mžení se stávalo nepříjemným až nesnesitelným. Nepříjemným snad pro toho, kdo jej vnímal skrze cyklicky stírané přední okno taxíku, ale určitě nesnesitelným pro tu, která na nějaké to tágo čekala.

21.11.2017 v 2:09 | Karma článku: 6.75 | Přečteno: 227 | Diskuse
Počet článků 380 Celková karma 13.72 Průměrná čtenost 835

Jsem novinářem, bývalým pokud jde o působení v redakcích, a stále aktivním pokud jde o vlastní psaní. Dočasně jsem se nacházel v relativně klidovém režimu, což jsem změnil kromě jiných aktivit i svou účastí na tomto blogu.

Nehodlám se identifikovat s žádnými politickými, profesními, náboženskými, myšlenkovými či jinými směry a skupinami. Pokud se některý můj text nebo části textů shodují s názory takových směrů a skupin, je to buď náhodné, nebo způsobené prostupností myšlenek různě zaměřených lidí. 

Píšu si, co chci a co mám potřebu napsat. Naopak nepíšu ve jménu ani z pověření nikoho jiného. Snažím se být člověkem sám pro sebe, což samozřejmě nejsem, ani nemohu být. Nicméně se o to pokoušet můžu. Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.