Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Neberme se tak vážně aneb Axamitova revoluce

5. 12. 2016 1:24:52
Velký poprask se strhl kolem případu vyhození Lucie Provazníkové z blogu idnes, co přišlo po zveřejnění jejího textu o skupině Ortel a jejím frontmanovi a také o raperovi Radku Bangovi, který je bratrem šéfadmina Patrika Bangy.

Textů na téma uvedené v perexu se zde objevilo opravdu hodně. „Pomyslnou korunu“ jim pak nasadil článek blogera, který si říká Karel Axamit. Už v perexu článku se jeho autor pasoval do role jakéhosi hodnotitele, když napsal, že administrátoři vysvětlili zrušení blogu Lucie Provazníkové zcela neprofesionálně. Ten výrok přitom nepředložil coby svůj názor, nýbrž jako kategorické tvrzení. V diskuzi pod textem, v níž autoři příspěvků vyjadřovali ve většině souhlas s jeho obsahem, se ozval kdekterý bloger, co se v průběhu času dostal do nějakých potíží s administrátory blogu ohledně svých textů.

Každý samozřejmě tvrdil, že postup adminů vůči němu byl neoprávněný, svévolný. Že byl motivován snahou potlačovat určité typy názorů a postojů, že adminům z nějakých důvodů vadí otevřeně vyjádřená pravda a líčení různých politických a společenských problémů, jak se skutečně mají a pravdivých pohledů na veřejně působící osoby a jejich činy. V diskuzi se dokonce objevilo zřejmě ne vážně formulované mínění, že se jedná o jakousi revoltu, po které budou její stoupenci buď „za úsvitu zastřeleni, či nastanou změny v administraci blogu idnes“. Byla to sice nadsázka, ale v karikované podobě a tudíž trefně vyjádřila zcela mylný pohled na funkci různých blogů. S tím souvisí i slovo cenzura, které se táhlo textem samotným i diskuzí jako červená nit, až se stalo bezmála jakousi mantrou.

Vážení přátelé i nepřátelé, u nás máme svobodu slova a projevu, nikdo však nemá žádnou povinnost komukoli svobodu jeho slova a projevu ani financovat ani zprostředkovávat. Toto je blog, který nabízí veřejně virtuální prostor, v němž může vyjadřovat každý, co ho zrovna napadne za předpokladu, že respektuje nastavené podmínky a na jejich dodržování dbají administrátoři, neboť to mají v popisu práce. Blogeři a diskutéři k tomu mohou jistě vznášet připomínky, případně si i stěžovat, ale nedisponují pravomocí adminům předepisovat, jak mají svou práci dělat, koho z blogu mohou či nemohou vyhodit. Blog idnes je provozovaný soukromým subjektem a je to jen jeden z mnoha blogů. To, že je velmi oblíbený a vlivnější než velká většina jiných blogů, je dáno mnoha okolnostmi, které ovšem nejsou neměnné. Na tom, že je to tak, jak to je, pak mají bezesporu zásluhu i administrátoři.

Tím se dostávám k meritu věci. Idnes by jistě mohl nechat padnout svůj blog na úroveň jakési jímky, kam kdekdo vyvrhne svou zlobu, nenávist, agresi, každou nechutnost, která se mu urodí v hlavě. Nejspíš by se tak ale dostal brzy do rozporu se zákony a současně s tím by výrazně klesla prestiž blogu. A potom, copak opravdu všichni ti blogeři, jež dští síru na adminy, berou sami sebe tak smrtelně vážně? Copak si každý z nich skutečně myslí, že má stoprocentní pravdu, že vidí naprosto přesně do všech problémů, o kterých píše, že právě on zná jejich správná řešení? Skutečně má každý z nich představu, že vypouští ze své hlavy samé myšlenkové klenoty a že má tudíž nějaké svaté právo osočovat, koho se mu zamane, šířit své pravdy prostřednictvím sprosťáren, nenávistných, agresivních šlehů a nechutností?

A nakonec, copak si každý skutečně myslí, že jeho výplody jsou tak světoborné či aspoň českoborné, že když se objeví na blogu, začnou horečně pracovat zpravodajské služby, vláda, parlament... na tom, aby zakryly zjevenou pravdu? Když to trochu zkarikuji, mají texty zdejších blogerů jen o něco málo větší dosah, než řeči štamgastů v hospodě po osmi pivech. Věci se podle mého soukromého názoru mají spíš tak, že je adminům u prdele, co sem kdo píše, ale musejí hlídat pravidla, aby nebyli sami hnáni k odpovědnosti a případně nebyli taháni po soudech. Jistě mají jednotliví administrátoři vlastní názory, preference, sympatie a antipatie, ale že by okamžitě likvidovali „otevřené pravdy“, napíše-li iksypsilon, že „někdo je něco“ a že by admini kvůli tomu nespali, to si nemyslím.

Tady žádná Aksamitova ani aksamitová revoluce se podle mého mínění nekoná a bouře ve sklenici vody za chvíli vyšumí. Karel Aksamit jen napsal poměrně chytře článek, nejspíš záměrně formulovaný tendenčně a zaujatě, aby vzbudil pozornost, čímž poskytl prostor všem ublíženým blogerům, kteří se názorově řadí k určitým proudům, aby si zchladili žáhy a pofoukali bolístky. To je asi tak vše.

P. s. Ještě si vzpomínám, že jsem v diskuzi pod článkem Karla Aksamita četl něco v tom smyslu, že jestli to půjde takto dál, za chvíli tu budou jen cestopisy a obrázky kočiček. Tak mě napadá, není prospěšnější se něco dovědět o cizích zemích prostřednictvím zážitků nějakého cestovatele, nebo se potěšit pohledem na roztomilé kočičky, než se probírat rozličnými zvratky těch, kteří se potřebovali vyprázdnit?

Zde je odkaz na dotyčný článek: http://axamit.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=571472

Autor: Jaroslav Kvapil | pondělí 5.12.2016 1:24 | karma článku: 23.50 | přečteno: 931x


Další články blogera

Jaroslav Kvapil

Demokratické volby jako generální pardon

Přívrženci vítězů voleb stále hlásají: volby byly svobodné a demokratické, tak by měl každý respektovat jejich výsledky a nesnažit se je změnit, leda až při dalších volbách. A já se ptám: Proč okřikují svobodné projevy lidí?

18.3.2018 v 21:38 | Karma článku: 24.59 | Přečteno: 630 | Diskuse

Jaroslav Kvapil

Když slunce v Manitobě začne hřát...

Tuareg přišel k Regině, když už parta seděla u svého stolu blízko výčepu. Karel a jakási nová dívka mu hned udělali místo mezi sebou na lavici v jeho obvyklém rohu. Sedl si tam a kytaru i klarinet odložil v pouzdrech vedle sebe.

16.3.2018 v 10:48 | Karma článku: 4.82 | Přečteno: 162 | Diskuse

Jaroslav Kvapil

Po Otázkách OVM: Babiš nemá dnes soupeře

Nezměnil jsem názor na Andreje Babiše, stále ho považuji za ohrožení demokracie a za velmi nebezpečného člověka pro celý stát, ale poslechl jsem si ho v Otázkách Václava Moravce, a to nepředpojatě... Co mi z toho vyšlo?

12.3.2018 v 17:16 | Karma článku: 43.93 | Přečteno: 6808 | Diskuse

Jaroslav Kvapil

Mě projev Miloše Zemana potěšil

Nevím, co kdo může mít proti inauguračnímu projevu prezidenta Miloše Zemana. Z mého pohledu to bylo skvělé představení. Kdybych byl přítomen v sále, dočkal by se Miloš Zemana ode mne potlesku ve stoje.

9.3.2018 v 22:41 | Karma článku: 42.50 | Přečteno: 10084 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Tomáš Kubín

Vezměte si na ně právníka. Nebo hůl.

Zkoušeli jste se někdy probít textem pojistných podmínek? Také jste se cítili ztraceni jako v labyrintu? Také vás to znechutilo a přemýšleli jste, proč je to tak složité a dlouhé a proč to ty pojišťovny dělají?

19.3.2018 v 11:24 | Karma článku: 19.15 | Přečteno: 388 |

Michal Sabó

Pes přítel člověka?

Minulý týden otřásl médii případ mladíka z Prachatic, který sdílel na internetu video, jak týrá svého psa. Video šokovalo nejednoho člověka, a zažehlo mezi lidmi velikou vlnu nenávisti.

19.3.2018 v 10:14 | Karma článku: 14.63 | Přečteno: 588 | Diskuse

Helena Vlachová

Našli moji rádcové? Našli? Našli?

V souvislosti s výletem pana Mynáře a Nejedlého do Číny mě napadá přirovnání "Jak za krále Klacka." Tak to na mě působí

19.3.2018 v 6:04 | Karma článku: 25.98 | Přečteno: 629 | Diskuse

Jaroslav Kvapil

Demokratické volby jako generální pardon

Přívrženci vítězů voleb stále hlásají: volby byly svobodné a demokratické, tak by měl každý respektovat jejich výsledky a nesnažit se je změnit, leda až při dalších volbách. A já se ptám: Proč okřikují svobodné projevy lidí?

18.3.2018 v 21:38 | Karma článku: 24.59 | Přečteno: 630 | Diskuse

David Vlk

Jsem profesionální věšič dámského prádla.

A víte co je zajímavý?? Na ženských kalhotkách se dá vlastně demonstrovat celý ženský život. Celej ženskej život i s kouskem krajky.

18.3.2018 v 21:14 | Karma článku: 30.50 | Přečteno: 874 | Diskuse
Počet článků 404 Celková karma 20.27 Průměrná čtenost 884

Neidentifikuji se s žádnými politickými, profesními, náboženskými, myšlenkovými či jinými směry a skupinami. Pokud se některý můj text nebo části textů shodují s názory takových směrů a skupin, je to buď náhodné, nebo způsobené prostupností myšlenek různě zaměřených lidí. Píšu si, co chci a co mám potřebu napsat. Naopak nepíšu ve jménu ani z pověření nikoho jiného. 

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.