Už půl století je Přerov městem jazzu

Středomoravský Přerov hostí letos Československý jazzový festival od 20. do 22. října. Bude to 33. ročník festivalu toho názvu ale jazzová festivalová tradice trvá v Přerově 50 let, během kterých se tam konalo 40 festivalů.

Ta čísla sice nedávají moc smysl, ale jsou správná. V Přerově se v letech 1966-1974 konalo devět ročníků Československého amatérského jazzového festivalu (ČAJF), během nichž dosáhl evropského významu. Potom kulturní normalizátoři jazzový festival z města vyhnali. Byl tedy ještě i desátý ročník ČAJF, ale v Kroměříži. Festivalový jazzový půst trval  v Přerově jedenáct let, aby se do města nad řekou Bečvou vrátil v roce 1985 pod názvem Přerovský jazzový festival s mezinárodní účastí (PJF). Ten měl jedenáct ročníků a přežil i přelomový rok 1990, kdy se mnozí obávali, jestli ještě bude o jazz vůbec zájem. Strachy to však byly liché. O jazzový festival byl nejen interes, ale jeho věhlas doma i ve světě rok od roku rostl. Poslední Přerovský jazzový festival se konal v roce 1995. Po něm v roce 1996 následoval XIII. ročník Československého jazzového festivalu.

Divné, ale vysvětlitelné. V roce 1983, kdy se podařilo v Přerově coby „pokusný balónek“ připravit dvoudenní jazzový festival, vznikla v Praze při České hudební společnosti Česká jazzová společnost, která si vytkla za cíl obnovit ČAJF. To se podařilo v roce 1984 ovšem v Karlových Varech, kdy se tam uskutečnil I. ročník Československého jazzového festivalu (ČJF). Z názvu tak bylo vypuštěno slovo amatérský. Od roku 1985 byly tedy dva festivaly, PJF v Přerově a ČJF v Karlových Varech. V lázeňském městě se ale festival po roce 1990 potýkal s problémy. Proto se v roce 1993 přesunul do Olomouce. Ani tam se mu však příliš nedařilo. Posledním v Olomouci byl XII. Československý jazzový festival roku 1995, odkud byl pro následující léta přemístěn do nedalekého Přerova, kde se spojil s PJF. 

Roku 1996 se tedy v Přerově uskutečnil již zmíněný XIII. Československý jazzový festival a koná se tam už bez přerušení stále. Zásadní význam pro budoucnost festivalů měla Nadace Přerovského jazzového festivalu, co vznikla v roce 1993. Její protagonisté spolu s tehdejším tajemníkem České jazzové společnosti Alešem Bendou, který festivaly jednak tradičně moderuje a jednak se rozhodujícím způsobem zasadil o jejich obnovu, vytvořili efektivní pořadatelský tým. Aleš Benda je pro přerovské festivaly vůbec klíčovou postavou, bez něj by se dnes už možná ani nekonaly a určitě by nebyly tím, čím jsou. Za dvacet ročníků přerovského Československého jazzového festivalu se na pódiu sálu Městského domu v Přerově, co je tradičním stánkem jazzových festivalů, vystřídalo tolik světových jazzmenů, že Rudolf Neuls mladší, ředitel a duše ČJF, může právem říct, že „takovou plejádou hvězd se může chlubit málokdo“.

A koho tedy návštěvníci jazzových festivalů v Přerově za posledních 25 let viděli? Určitě kompletní českou a slovenskou jazzovou špičku. V Přerově vystoupili například: Gustav Brom, Rudolf Dašek, Laco Deci, Peter Lipa, Eva Pilarová, Vlasta Průchová, Jiří Stivín, Felix Slováček, Dodo Šošoka, Emil Viklický... Ze zahraničních: Monty Alexander, Ray Brown, Larry Coryell, Jim Hall, Jon Faddis, Maynard Ferguson, Chiko Freeman, Bob Jackson, Sandy Lomax, Claire Martine, Tania Maria, Tina May,  Audrey Motaung, Jack van Poll, Chris Potter, Stacy Rowles, John Scofield, Rhoda Scott, Felix Simtaine, James Stevens, John Alexander Thompson. Řada skvělých jmenovaných i nejmenovaných jazzmenů navštívila festival v Přerově opakovaně a vystupovala zde v různých uskupeních. 

Ředitel ČJF Rudolf Neuls Jr. k tomu letos v dubnu řekl: „Samozřejmě je vždycky naší snahou, aby se každým rokem objevilo to nejlepší. Zatím pokaždé byla v programu minimálně jedna pecka, vloni to byly tři premiéry – Snarky Puppy, Sarah McKenzie a Fourplay. Když přijel poprvé do Přerova Mike Stern, tak to byla bomba. Maceo Parker, Till Brönner, Bill Evans, Grace Kelly, Marcus Miller, Brad Mehldau, Billy Cobham… Zkrátka co jméno, tak to je úspěch. Ta plejáda hvězd, které tady byly, tak to je něco neuvěřitelného. Tím se může pochlubit málokdo. Dneska už si spíš říkáme - koho ještě?“ 

Před deseti lety napsal Aleš Benda knihu „Labyrint jazzu a ráj srdce“, co mapuje dějiny jazzových festivalů v Přerově za čtyřicet let i celou historii Československých jazzových festivalů do té doby. Pro mě je ctí, že jsem se na té knize mohl technicky a malinko i autorsky podílet.

Letošní 33. Československý jazzový festival, který proběhne od 20. do 22. října 2016 a otevírá nové půlstoletí přerovské jazzové tradice, pořádají Nadační fond PJF a AB Studio Praha za finanční podpory Statutárního města Pfierova, Olomouckého kraje a Ministerstva kultury ČR. Koná se v roce 760. výročí povýšení Přerova na město. Na festivalu vystoupí:
20. 10. Laco Deczi & Celula New York (USA / CZ), Electro Deluxe (FR)
21. 10. Dean Brown + Friends, feat. Karel Růžička Jr. (USA / CZ), Tiempo Libre (Kuba)
22. 10. Tia Fuller Trio (USA), Vanessa Rubin Q (USA), Christian McBride Trio (USA)

Autor: Jaroslav Kvapil | sobota 8.10.2016 18:05 | karma článku: 13,39 | přečteno: 325x