Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Protivný = otravný, odpudivý, odporný...

14. 05. 2017 12:16:54
Svoboda projevu je jistě hodnota, kterou bychom měli dobře střežit. Moci bez hrozby postihu napsat či říci, co cítím, projevit svobodně, beze strachu svůj názor, patří k základním právům člověka, v minulosti často upíraným.

Postulát uvedený v perexu platí, nebo by měl platit za všech okolností. Když jsem se nad svobodou projevu zamyslel v souvislosti se současnou českou vládní krizí, napadla mě řada znepokojujících otázek. Nedivím se tomu, že velké množství lidí pociťuje potřebu vyjádřit podporu té či oné straně, tomu či onomu politikovi, a komplementárně k tomu naopak opačnou stranu, protivného politika odsoudit, pomluvit, dehonestovat. „Protivného“ jsem napsal schválně. Myslel jsem tím, že určitý politik stojí proti jinému. To slovo má ale i jiný význam, v jakém je chápáno mnohem častěji.

Synonyma ke slovu protivný v tom častějším významu jsou – otravný, odpudivý, odporný, nepříjemný, ohavný, jdoucí na nervy, čili rozčilující. Za sebe mohu prohlásit, že mi jako takoví připadají prakticky všichni naši současní vrcholní politici. Vůbec ale nemám radost z toho, do jakého „finále“ dospěla politika současného prezidenta, premiéra a potažmo vlády celé, a v ní zejména ministra financí. Nynější krize a trapnost chování především tří jejích hlavních aktérů, které jsem uvedl jejich funkcemi, poškozuje český státy jako takový.

Ale zpátky ke svobodě slova. V dobách, kdy bylo toho základní lidské právo konstruováno a vznášeno coby požadavek vůči utlačovatelské moci, jeho strůjci jaksi automaticky předpokládali, že drtivá většina lidí beztak své názory projevovat nebude, respektive že nebude mít takovou možnost. Kde své názory také mohli lidé hlásat? Pouze v novinách, a kolik názorů se do jednoho vydání novin dostane, kolik jich tam redakce a vydavatel pustí? Bylo to sice hlavně technické, ale velmi citelné omezení, které s rozšířením nových médií padlo. Internet nám přiblížil spoustu krásných a zajímavých myšlenek (prostých) lidí, které nám dříve byly utajeny. Zároveň ale zpřístupnil bezpočet, přímo záplavu kravin, nesmyslů, ba rovnou, s prominutím, sraček.

Jenže nenávistné plivance, útočné, vulgární blití mi ani tak nevadí. Vlastně se mě nijak nedotýkají, spíš charakterizují své autory. Stejně tak mi nevadí upřímně vyjádřené názory, ačkoli s nimi nesouhlasím, nebo je považuji za mylné. Co mi ale leze na nervy, čili je mi to protivné, jsou různé nepřípadné spekulace, vydávané za názory. A těch se v souvislosti se současnou vládní krizí vyrojilo jako sršňů. Co tím myslím? Dejme tomu, že někdo podporuje prezidenta Miloše Zemana a majitele hnutí Ano Andreje Babiše a chce to vyjádřit tady na blogu. Zplodí článek, v kterém napíše, že Andrej Babiš nebyl odsouzen, obžalován, ba ani obviněn, a že se na něj tedy musí pohlížet jako na nevinného, a dále, že prezident může, ale nemusí člena vlády odvolat, jestliže ho premiér na odvolání navrhne. A prý že to chápe i podprůměrný student dálkového studia právnické fakulty.

V takovém textu je hned několik problémů. Jednak student právnické fakulty, ale i běžný člověk chápe zejména fakt, že vládní krize není totéž co soudní proces, a tudíž nepřichází otázka presumpce (předpoklad) neviny vůbec na přestřes. Za druhé, jaký prostor dává Ústava ČR prezidentovi, aby člena vlády neodvolal, když jeho odvolání předseda vlády navrhne? Ústava ČR, konkrétně článek 74 Hlavy třetí – Moc výkonná, praví: „Prezident republiky odvolá člena vlády, jestliže to navrhne předseda vlády.“ Nic víc, nic méně. Odvodit z toho, že prezident člena vlády na návrh premiéra odvolat nemusí, vyžaduje docela dost velkou kombinační a spekulační ekvilibristiku. Ale budiž, nechť si kdo chce, jak chce spekuluje. Ať mi ale pro Ježíše Krista Nazaretského i pro Matku Boží Sedmibolestnou netvrdí, že to musí být každému jasné!

Asi je to marné, ale snažně bych se přimlouval za to, aby každý prezentoval své myšlenky způsobem, který vyjadřuje to, čím jsou. Totiž, když píšu, že bych si přál, aby se cosi odehrávalo tak, jak mi to konvenuje, neměl bych své přání vydávat za obecnou pravdu, a ty, kteří to nechápou, bych neměl označovat, ať již implicitně nebo explicitně, za blbce.

Autor: Jaroslav Kvapil | neděle 14.5.2017 12:16 | karma článku: 10.81 | přečteno: 376x

Další články blogera

Jaroslav Kvapil

Multikulturalismus a realita

Všechno podstatné je vlastně obsaženo v názvu článku Jiřího Turnera „Multikulturalismus nefunguje, multikulturalismus existuje“, který byl podnětem k tomuto mému textu. Je to tak, různé „kultury“ se mísily už v prehistorii...

20.7.2017 v 15:06 | Karma článku: 20.82 | Přečteno: 3385 | Diskuse

Jaroslav Kvapil

Dvacet let od záplav na Přerovsku

Povodeň, která před 20 lety – v červenci roku 1997 – postihla celou Moravu, Slezsko a Východní Čechy, měla rozměry katastrofy. V přerovském okrese, kde jsem tehdy žil, řádila zvlášť pustošivě.

8.7.2017 v 11:35 | Karma článku: 9.85 | Přečteno: 391 | Diskuse

Jaroslav Kvapil

O co si ženy říkají?

Tento text je jakousi reakcí na článek Nadi Dubcové „Už toho mám dost“, který polemizuje s názorem, že když »má žena hlubší výstřih, krátkou sukni, nebo nedej bože holý pupík, říká si prý o znásilnění«.

21.6.2017 v 15:40 | Karma článku: 19.94 | Přečteno: 1006 | Diskuse

Jaroslav Kvapil

Nebe na Josefa Kainara dlouho nepočkalo

Český básník, textař, dramatik a překladatel, hudebník, ilustrátor, výtvarník a novinář Josef Kainar, člen umělecké skupiny 42 a literární skupiny Ohnice, by se dožil 29. června sta let. Následující text je věnován tomuto výročí.

20.6.2017 v 20:18 | Karma článku: 18.18 | Přečteno: 540 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Richard Mašek

Sociopat. Jak ho rozpoznat, a jak se ho zbavit.

Sociopat je nejnebezpečnější lidskou mutací, která existuje. Psychopat Vám dá rychle najevo, co je zač ale sociopat se tváří, jako váš nejlepší přítel nebo dokonce partner.

23.7.2017 v 21:17 | Karma článku: 14.33 | Přečteno: 278 | Diskuse

Jana Slaninová

Ekonomika v háji, lidské vztahy v háji: Konec světa jak jsme jej znali?

Máme na slovo vzaté odborníky na kde co. Nejvíce jsou slyšet hlasy, které mají jako výkladní skříň permanentní kritiku. Ale nabízí tito kritici něco jiného než kritiku samotnou? Umí nabídnout odborné a skutečně funkční řešení?

23.7.2017 v 18:18 | Karma článku: 19.19 | Přečteno: 529 | Diskuse

Martina Studzinská

Proč jsem se nestala milionářkou

Existují zhruba dva druhy lidí: Jedni peníze doslova přitahují a druzí jako by měli s hmotnými statky všeho druhu stejný pól magnetu. Prostě se odpuzují. Já patřím k těm druhým. Ke kterým patříte vy?

23.7.2017 v 17:02 | Karma článku: 10.36 | Přečteno: 325 | Diskuse

Libuse Palkova

Antisemitismus a dnešní islamofobie

Včerejší blog o tom, jak se v minulosti probouzely v lidech antisemitské nálady a jak to v určitých bodech připomíná dnešní islamofobii, mnohé čtenáře zaujal. Je to téma tak široké, že v jednom článku shrnout nelze.

23.7.2017 v 14:57 | Karma článku: 13.59 | Přečteno: 622 | Diskuse

Eva Sádecká

Kdo hledá, najde?

Čekáte na toho pravého? Brouzdáte na seznamkách? Vkládáte úsilí najít vaši druhou polovinu? To, co vám chybí? Toužíte se opět zamilovat?

23.7.2017 v 12:04 | Karma článku: 8.98 | Přečteno: 324 | Diskuse
Počet článků 362 Celková karma 15.90 Průměrná čtenost 832

Jsem novinářem, bývalým pokud jde o působení v redakcích, a stále aktivním pokud jde o vlastní psaní. Dočasně jsem se nacházel v relativně klidovém režimu, což jsem změnil kromě jiných aktivit i svou účastí na tomto blogu.

Nehodlám se identifikovat s žádnými politickými, profesními, náboženskými, myšlenkovými či jinými směry a skupinami. Pokud se některý můj text nebo části textů shodují s názory takových směrů a skupin, je to buď náhodné, nebo způsobené prostupností myšlenek různě zaměřených lidí. 

Píšu si, co chci a co mám potřebu napsat. Naopak nepíšu ve jménu ani z pověření nikoho jiného. Snažím se být člověkem sám pro sebe, což samozřejmě nejsem, ani nemohu být. Nicméně se o to pokoušet můžu. Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.